Neděle, 9. května, 2021

Finský výrobce dodá do Teplárny Přerov nový kotel. V hodnotě 850 milionů korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Finský strojírenský podnik Valmet se pochlubil významnou zakázkou, kterou získal v České republice. Vyrobí a nainstaluje v Teplárně Přerov, která patří společnosti Veolia Energie ČR, kotel na biomasu a odpadní suroviny v hodnotě zhruba 850 milionů korun. Díky této investici se další česká teplárna zbaví závislosti na spalování neekologického uhlí.

Jak dále Valmet zmínil, dokončení a převzetí nového kotle se odehraje v lednu roku 2023. Zprávu o zakázce lze potvrdit také z českých zdrojů. Podle oznámení ve Věstníku veřejných zakázek porazil Valmet Technologies další čtyři nejmenované zájemce. Hodnota zakázky na nový kotel o tepelném výkonu 40 MWt podle věstníku dosáhla 33 milionů eur (850 milionů korun). Část nákladů investor uhradí dotací z evropských fondů.

Nový kotel bude schopen spalovat jak biomasu, tak tuhá alternativní paliva vyrobená z komunálního opadu. „Vybrali jsme Valmet na základě výběrového řízení, zvítězil díky kombinaci nabídkové ceny a provozních nákladů během 15 let. Valmet má vysoký počet referenčních kotlů v provozu a dlouholeté zkušenosti. Proto Valmetu věříme a těšíme se na budoucí spolupráci,“ cituje tisková zpráva Valmetu vedoucího technického oddělení společnosti Veolia Energie ČR Jaromíra Nováka.

Veolia Energie je od loňského převzetí Pražské teplárenské největším výrobcem a dodavatelem tepla v České republice. Má pověst společnosti, která dlouhodobě investuje do modernizace a ekologizace tepláren. Cílem společnosti je ukončit do roku 2030 spalování uhlí a přejít k ekologicky přijatelnějším palivům.

Jak uvádí Veolia Energie ČR na svém webu, vedle Přerova ukončí v blízké době spalování uhlí také teplárna ve Frýdku-Místku. Stane se tak před koncem roku 2023, poté bude pálit výhradně biomasu. Dalším městem, kde v současné době Veolia chystá přechod od uhlí k jiným palivům, je Karviná. V tomto městě nejprve vyroste záložní kotelna na zemní plyn, v další fázi bude následovat kotel na biomasu a tuhá alternativní paliva.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter