INZERCE

Finanční trhy ve středu: Čína a Evropa dolů, USA vzhůru. FED možná odloží zvýšení sazeb

Úterní reakce čínské centrální banky na největší propad akcií od roku 1996 zatím, zdá se, příliš nezabírá. Akcie na šanghajské burze zpočátku rostly, nakonec uzavřely s mírným propadem. Evropa po ránu váhala, nakonec zamířila také mírně dolů. USA oznámily lepší výsledky u objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, FED možná odloží zvýšení sazeb.

Středeční obchodování na čínských burzách začalo optimisticky. Akcie zahájily den růstem. Ten však neudržely a hlavní šanghajský index nakonec ztratil oproti úterku 1,3 % a ustálil se na hodnotě 2926 bodů. „Převažující sentiment investorů je takový, že stále preferují hotovost, bez ohledu na to, co vláda či centrální banka uděla,“ řekl pro agenturu Bloomberg Ronald Wan, výkonný ředitel hongkongské společnosti Partners Capital International. „Důvěra je již poškozena, pochybnosti o účinnosti prováděné politiky se zvětšují. Trh se bude nějakou dobu nacházet pod prodejním tlakem,“ dodal. Asijským vítězem se v polovině týdne stalo Tokyo, tamní Nikkei posílil o 3,2 procent.

Evropské trhy zpočátku jako by hledaly směr. Londýn a Frankfurt mírně ztrácely. Evropa nakonec uzavřela vesměs o procento níž v porovnání s úterým.

Naproti tomu Spojené státy našly svůj směr vzhůru hned po otevření obchodování. Po celý den měly hlavní indexy blízko k růstu o dvě procenta. V závěru však přišel mohutný finiš a Dow Jones, Nasaq i S&P uzavíraly o 4 % silnější.

Burzám v USA dnes pomohly nejspíše dvě věci. Tou první je, že v úterý hlavní indexy poměrně hodně oslabily, a tak středeční rally nebyla až tak překvapivá. Druhým faktorem bylo nejspíše oznámení o pozitivním červencovém vývoji objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Těch v sedmém měsíci letošního roku meziročně přibyla 2 %. Oproti červnovým číslům je to sice o více než polovinu méně, ovšem trhy všeobecně očekávaly, že dojde k poklesu o 0,4 %.

Mezi analytiky se vzhledem k poslednímu vývoji na světových burzách rozšiřují spekulace o tom, že FED odloží zvýšení úrokových sazeb, o kterém se ještě nedávno předpokládalo, že přijde letos v září. Ještě 6. srpna 51 % investorů věřilo, že FED zvýší sazby právě příští měsíc. Nyní se však tato pravděpodobnost snížila na 24 %. Analytici z Barclay´s dokonce očekávají, že FED své rozhodnutí o zvýšení sazeb odloží až na březen příštího roku.

„Poslední vývoj na trzích dramaticky snížil pravděpodobnost, že FED zvýší sazby už v září. To mimo jiné znamená, že se FED ocitl v určité pasti,“ řekl investiční stratég Ed Yardeni. „Já bych počkal. Riziko zvýšení sazeb příliš brzy je větší, než riziko zvýšení sazeb příliš pozdě,“ vyjádřil své přesvědčení David Wessel, ředitel Hutchinsova centra pro fiskální a monetární politiku.

Nicméně v pondělí šéf atlantské pobočky FEDu Dennis Lockhart znovu potvrdil svůj postoj, že zvýšení sazeb přijde ještě letos. „Očekávám, že normalizace monetární politiky, tím myslím úrokových sazeb, začne někdy v tomto roce,“ řekl Lockhart ve své řeči v Berkeley v Californii. Sice neupřesnil, kdy, ovšem ve svém rozhovoru pro Wall Street Journal již dříve v srpnu naznačil, že by byl pro zvýšení sazeb už v září, nenastane-li nějaký neočekávaný propad americké ekonomiky.

Od čtvrtka do soboty budou všechny zraky sledovat výroční zasedání FEDu v městečku Jackson Hole ve Wyomingu. Viceguvernér Stanley Fischer bude mít projev v panelové diskusi. Fischer se prozatím přikláněl ke zvýšení sazeb už v září. Jeho řeč tedy zásadně napoví, jak to se sazbami bude. Pokud vyšle signál, že by měl FED počkat, zářijový termín pro růst sazeb bude velmi nepravděpodobný.

Komise FEDu pro operace na volném trhu bude zasedat 16. a 17. září.