Pátek, 16. dubna, 2021

Evropští poslanci chtějí jasná pravidla pro cestování. Cestovní ruch má být součástí plánů obnovy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Bezpečné cestování, jednotná kritéria pro cestovní ruch a osvědčení o očkování. To vše má být součástí nové evropské strategie. Výbor pro cestovní ruch, který návrh strategie odouhlasil, vyzývá členské země, aby oblast cestovního ruchu zahrnuly do svých plánů obnovy. K obnovení cestovního ruchu má pomoci i nová agentura.

Členové evropského výboru schválili dokument, v němž žádají členské státy o okamžité zavedení společných kritérií pro bezpečné cestování. Prosazují testování cestujících před odjezdem s tím, že absolvování karantény má být až poslední možností. Volají po jednotném osvědčení o očkování a apelují na členské státy, aby informovaly Evropskou komisi o aktuálních opatřeních v oblasti omezení volného pohybu. Výbor je přesvědčen o nutnosti vzniku nové agentury pro cestovní ruch, která by pomohla s jeho obnovou.

Potvrzení o očkování

Jednotné osvědčení o očkování navrhují jako alternativní řešení nejen k PCR testům, ale také k současně uplatňované karanténě. Nejdříve je však třeba mít dostatek důkazů o tom, že naočkované osoby virus nepřenášejí. Řešením by mohlo být i vzájemné uznávání očkovacích postupů.

Kromě zavedení evropského formuláře „EU Locator Form“ výbor podpořil i vývoj anonymizovaných aplikací pro sledování, trasování a varování v souvislosti s nemocí covid-19.

„Vzhledem k tomu, že léto je za rohem, chceme se vyhnout minulým chybám a zavést jednotná cestovní opatření, jako je protokol EU o testech před odletem, osvědčení o očkování a evropské hygienické standardy. Cestovní ruch je jedním z odvětví, které bylo touto pandemií zasaženo nejvíce. Proto je třeba jej náležitě zahrnout do plánů obnovy členských států,“ uvádí zpravodajka Evropského parlamentu Cláudia Monteiro de Aguiar.

Standardy hygieny a výměna informací

V návrhu poslanci vyzývají Evropskou komisi, aby zavedla jasný standard certifikace hygieny v rámci EU, prostřednictvím kterého by bylo možné potvrdit splnění minimálních požadavků na prevenci a kontrolu přenosu viru covid-19. To by mohlo pomoci obnovit důvěru spotřebitelů v odvětví cestovního ruchu a cestování.

Poslanci také apelují na členské země, aby Komisi zasílaly jasné informace o zavádění či rušení omezení volného pohybu.

Nová agentura pro cestovní ruch

Podle výboru je třeba v souvislosti s pandemií nahradit strategii cestovního ruchu z roku 2010. Jen tak si totiž může Evropa udržet postavení přední destinace. Text zároveň vyzývá Komisi, aby zřídila Evropskou agenturu pro cestovní ruch.

O usnesení ohledně zavedení strategie musí nyní hlasovat Evropský parlament. Stane se tak pravděpodobně během druhé poloviny března.

pdm

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter