Pondělí, 15. srpna, 2022

Evropští auditoři si posvítí na tři česká ministerstva

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kontrolní auditoři Evropské komise budou od 10. ledna kontrolovat postupy tří ministerstev při schvalování jednotlivých projektů, které mají být podpořeny z evropských fondů. Vyplývá to ze sdělení ministryně financí Aleny Schillerové (ANO).

Tři generální ředitelství Evropské komise pošlou své kontrolory do Prahy. Budou se zajímat o postupy tří ministerstev (obchodu, sociálních věcí a zemědělství) a hlavního města Prahy při schvalování projektů, které byly označeny jako splňující podmínky pro získání dotace z evropských fondů. Právě tyto organizace jsou poskytovateli dotací o kterých se v Evropském parlamentu mluvilo jako o těch, které by mohly být ve střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Schillerová zdůraznila, že je přesvědčena, že poskytovatelé postupovali v souladu se schválenými pravidly.

Vyplývá to z informací, které včera večer v České televizi řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Komise o tom informovala příslušné úřady koncem minulého týdne a začátkem tohoto týdne. Minulý týden dorazilo na ministerstvo financí také doporučení komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, aby Česká republika neproplácela dotace pro společnosti spojené s holdingem Agrofert. Ministerstvo financí včera potvrdilo, že se tímto doporučením řídí a nenavrhlo proplacení projektů od společností spojených a Agofertem. Dosud mělo jít podle Schillerové o zhruba 3 miliony korun. Další projekty, o kterých ministerstvo financí ví, jsou v hodnotě dalších 30 milionů korun.

Dosud se vědělo jen o jednom auditním týmu, který míří do Prahy a to o týmu, který bude prověřovat schvalovací procesy ve Státním zemědělském intervenčním fondu, který spadá pod Ministerstvo zemědělství ČR. Psali jsme o tom ve včerejším textu Europarlament drsně vůči Agrofertu. Navrhuje pozastavit dotace a audit na všechny peníze holdingu z EU. Jak hlasovali Češi? Upozornili jsme také na to, že z ministerstva financí odchází ředitelka odboru interního auditu Lucie Veselá, která dříve také působila jako auditorka na Státní zemědělském intervenčním fondu.

Jiří Reichl

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter