INZERCE

Unie kapitálových trhů je zase o něco blíž.

Evropská unie kapitálových trhů: co bylo a ještě bude vyjednáno

Necelé dva roky po zveřejnění akčního plánu unie kapitálových trhů představila Evropská komise několik nových iniciativ, které mají zajistit, aby se celý projekt dále rozvíjel.

Evropská komise představila další kroky, které mají zajistit, aby tento reformní program i nadále sloužil svému účelu. Portál Politico.eu přinesl přehled toho hlavního, co unie kapitálových trhů vlastně představuje. V jednoduchých otázkách a odpovědích.

Čeho bylo dosud dosaženo

Unie kapitálových trhů má za cíl pomoci soukromému sektoru zpřístupnit diverzifikované zdroje kapitálu a snížit jeho závislost na bankovních institucích. Současně by měla otevřít nové příležitosti pro investování napříč členskými zeměmi Evropské unie bez ohledu na hranice národních států.

Když byl akční plán pro vytvoření unie kapitálových trhů v září 2015 vyhlášen, Evropská komise v něm vytyčila 33 úkolů, z nichž bylo již dvacet splněno. Tři, které byly odsouhlaseny nedávno, se zaměřují na sekuritizaci trhu a dohodu o stanovení pravidel pro investování takzvaného venture (rizikového) kapitálu v rámci celé Evropské unie. Komisi tak zbývá dořešit ještě třináct oblastí.

Co dál?

Bylo stanoveno devět nových klíčových priorit, které se zaměřují na udělení větších pravomocí regulačnímu orgánu jednotlivých trhů v rámci Evropské unie. Jde o Evropský orgán pro cenné papíry se sídlem v Paříži (ESMA – European Securities and Markets Authority). Ten má dohlížet na míru investičního rizika v největších bankovních domech.

K dalším prioritám patří posouzení možnosti udělení pravomocí pro licencování FinTech společností orgány Evropské unie. Dále pak opatření k dohledu nad takzvanými špatnými úvěry v bankách nebo strategie Evropské unie pro podporu rozvoje malých kapitálových trhů napříč Evropou. Konkrétní návrhy jsou očekávány ve druhém čtvrtletí roku 2018.

Nad to Komise zvažuje do konce června představení celoevropského penzijního produktu a nových typů celounijních dluhopisů, které mají bankám pomoci financovat jejich úvěrovou aktivitu. S konkrétními návrhy má Komise přijít v prvním čtvrtletí příštího roku.

Faktor brexit

Země se největším kapitálovým trhem v Evropě se před necelým rokem rozhodla Evropskou unii opustit. Současně s tím ve zbytku EU vyvstala otázka, jak bude unie kapitálových trhů nastavena s ohledem na dojednání nových vztahů mezi EU a Velkou Británií.

Komise prakticky okamžitě zavrhla možnost, která by způsobila, že brexit projekt unie kapitálových trhů nějakým způsobem zastaví. Unie kapitálových trhů je totiž podle Komise natolik důležitá, že bude vytvořena i ve zbývajících 27 zemích, jejichž kapitálové trhy díky tomu zesílí.

Portál Politico.eu dokonce odkazuje na zákulisní diskuse, podle kterých existuje enormní zájem na tom, aby se projekt unie kapitálových trhů urychlil. Má to být odpověď na brexit.

Další výzvy

Kromě brexitu je výzvou na cestě k unii kapitálových trhů také nejednotný dohled a nejednotná vymahatelnost pravidle napříč Evropskou unií. Evropa čelí také environmentálním a sociálním výzvám, ale také dlouhodobé nedostatečnosti investic do potřebné infrastruktury.

Komise se však zavazuje, že jednotný dohled bude vykonávat efektivněji, a stimuluje investice pojišťovacích společností a penzijních fondů jako odpověď na výzvy, které s unií kapitálových trhů souvisejí.

Junckerův projekt

Unie kapitálových trhů je jedním z hlavních pilířů investičního plánu pro Evropu vypracovaného Evropskou komisí (tzv. Junckerova plánu). Tento projekt kombinuje regulatorní a neregulatorní reformy zaměřené na lepší propojení úspor a investic. Jeho cílem je posílit evropský finanční systém tím, že zajistí alternativní zdroje financování a větší množství příležitostí pro spotřebitele a institucionální investory.

Společnosti, zejména pak malé a střední podniky a startupy, budou mít díky unii kapitálových trhů více příležitostí k financování, a to například prostřednictvím rizikového kapitálu nebo skupinového financování. Nová koncepce unie kapitálových trhů klade silný důraz na udržitelné a ekologické financování. Finanční sektor začíná pomáhat investorům, kterým záleží na udržitelnosti, ve výběru vhodných projektů a společností a Komise hodlá stát v čele globálního úsilí o podporu tohoto vývoje.

„Unie kapitálových trhů je i nadále naším zásadním nástrojem pro podporu evropských investic, posilování hospodářského růstu a tvorbu pracovních míst,“ uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis, který odpovídá za finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů.

„Komise usilovně pracovala na tom, aby unii kapitálových trhů dodala rozhodující impuls. Za pouhých dvacet měsíců jsme splnili dvě třetiny svých prvotních závazků a další důležitá opatření se už připravují. V tuto chvíli rozšiřujeme záběr celého projektu tak, aby odpovídal novým potřebám,“ komentoval rozhodnutí Komise její místopředseda Jyrki Katainen, odpovědný za pracovní místa, růst a investice.

-usi-