Evropská komise zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česko plánuje poskytnout na výstavbu nové jaderné elektrárny Dukovany II, v souladu s pravidly Evropské unie pro státní podporu. Zkoumat bude státní půjčku s nízkým úročením, podmínky výkupu elektřiny i další výhody poskytnuté Skupině ČEZ.
Komise tím reaguje na oznámení z letošního března, kdy jí česká vláda oficiálně oznámila plán na podporu výstavby a provozu nové jaderné elektrárny v Dukovanech s instalovaným výkonem až 1200 megawattů. Nová elektrárna, jejíž provoz má začít v roce 2036, by měla zvýšit bezpečnost dodávek elektřiny pro Česko i sousední země, urychlit dekarbonizaci energetiky a snížit závislost na fosilních palivech.
Česko plánuje podpořit výstavbu nové jaderné elektrárny prostřednictvím tří opatření, kterými jsou:
- návratná státní půjčka s nízkým úrokem, která by měla pokrýt 100 procent nákladů na výstavbu (přibližně 7,5 miliardy eur)
- smlouva o výkupu elektřiny mezi společností Elektrárna Dukovany II a státním podnikem po dobu trvání projektu, tedy na 60 let
- mechanismus ochrany Skupiny ČEZ v případě, že nastanou určité nepředvídatelné události (například pokud se změní legislativa a znemožní to realizaci projektu)
Komise na základě předběžného posouzení shledala projekt nezbytným a domnívá se, že podpora povede k ekonomickému rozvoji. Existují však pochybnosti o tom, zda je opatření plně v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Z tohoto důvodu se Komise rozhodla zahájit hloubkové šetření týkající se:
- vhodnosti a přiměřenosti tří opatření (vzhledem k tomu, že existují různé formy podpory současně, tak vzniká riziko, že bude nakonec poskytnuto více podpory, než je nezbytné)
- dopad opatření na hospodářskou soutěž na českém energetickém trhu
- zájmu jiných společností figurovat jako předkladatel projektu místo Skupiny ČEZ
- tržní dopad rozhodnutí založit novou státní společnost pro prodej elektřiny z nového bloku
Komise nyní bude dále šetřit, aby zjistila, zda se potvrdily její původní obavy. Zahájení hloubkového šetření také dává České republice a zainteresovaným třetím stranám příležitost podat připomínky. Dnešní oznámení podle Komise nepředjímá výsledek vyšetřování.
ČEZ, respektive jeho stoprocentní dceřiný podnik Elektrárna Dukovany II, zahájil výběrové řízení na dodavatele stavby nového jaderného zdroje v březnu. Ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo k tomuto kroku souhlas poté, co bezpečnostní složky ukončily bezpečnostní posouzení všech tří uchazečů. Těmi jsou americký Westinghouse, francouzská EDF a korejská společnost KHNP.
(dtr)