INZERCE

Setkání zástupců EDF s novináři v červnu 2022. Zleva ředitel českého zastoupení EDF Roman Zdebor, ministr zahraničního obchodu Franck Riester a viceprezident EDF Vakisasai Ramany. Foto: David Tramba

EDF nastínila, co nabídne v projektu Dukovany II, a otevřela zastoupení v Praze

Korejci se snaží hodně, ale co zbývající dva zájemci o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech? Aktivitu v posledních dnech zvýšila také francouzská energetická skupina EDF. Otevřela v Praze své zastoupení, navazuje spolupráci s českými podniky a novinářům představila své řešení, s kterým chce v soutěži na nový jaderný blok v Česku uspět.

Z novinářského pohledu byla organizace akce, co se týká (ne)rozeslání pozvánek, poněkud chaotická. Samotné setkání však informačně přínosné bylo. Společnost EDF oznámila založení kanceláře v Praze, formálně se jedná o odštěpný závod EDF Nuclear Czechia. Ředitelem českého zastoupení se stal Roman Zdebor, který má za sebou téměř třicetiletou praxí v jaderném průmyslu.

Zdebor po dlouhé roky pracoval ve společnosti Škoda JS. V posledním roce a půl se podílel na přípravě stavby jaderné elektrárny Hanhikivi ve Finsku, který však na počátku května skončil krachem kvůli finské nespokojenosti s přístupem ruského Rosatomu.

„Založení společnosti EDF Nuclear Czechia je dalším důkazem závazku EDF podporovat český jaderný program a jsem velmi rád, že mohu Romana Zdebora přivítat v našem týmu a v naší společnosti. Naše přítomnost v České republice posílila naši ambici nabídnout společnosti ČEZ a České republice nejspolehlivější a nejudržitelnější dlouhodobé partnerství pro nový český jaderný program, který bude svrchovaný a robustní,“ uvedl viceprezident společnosti EDF Vakisasai Ramany.

Hledání českých dodavatelů

Ramany též zveřejnil jména českých společností, které se budou – v případě výhry EDF v tendru – podílet na výstavbě elektrárny Dukovany II. Stavební práce má zajistit Metrostav DIZ ve spolupráci s francouzským koncernem Bouygues. Mezi další české dodavatele mají patřit společnosti Baest Machines & Structures, Hutní Montáže, I&C Energo, Reko Praha, Sigma Group a Škoda JS.

Setkání s novináři na velvyslanectví se zúčastnil také francouzský ministr zahraničního obchodu Franck Riester. Představil zde možný trumf EDF – zapojení českých dodavatelů se nemá týkat jen nového bloku v Dukovanech, ale také dalších projektů v zemích Evropské unie. EDF totiž usiluje také o stavbu nových reaktorů v Polsku, Nizozemsku a Slovinsku. Další příležitosti budou přímo ve Francii, prezident Emmanuel Macron totiž v únoru oznámil záměr postavit až 14 nových bloků.

Viceprezident Ramany dále zmínil, že EDF intenzivně pracuje na nabídce pro ČEZ. Na přípravě dokumentů pracují dvě stovky expertů tak, aby nabídka byla v požadovaném termínu do konce listopadu hotová. „Nabídka na nový blok v Dukovanech zahrnuje také dodávku jaderného paliva,“ doplnil Vakisasai Ramany.

Korejci si věří, Američané se moc neukazují

Na nabídce intenzivně pracuje také korejská společnost KHNP. Její generální ředitel Chung Jae-hoon se v minulém týdnu setkal s českými novináři v Jižní Koreji. „Jako jediní ze tří zájemců dokážeme stavět včas a s dodržením rozpočtu,“ uvedl Chung v reakci na otázku, zda se KHNP cítí být favoritem soutěže. Do karet mu hraje i nedávná změna na pozici prezidenta. Nová hlava státu Yoon Suk-yeol je silným zastáncem jaderné energetiky. Vedle restartu odkládaných projektů na korejském území chystá také opatření na podporu exportu jaderných technologií.

Také Korejci počítají s výrazným zapojením českých dodavatelů. Konkrétně turbínu má vyrobila společnost Doosan Škoda Power v Plzni, část systémů kontroly a řízení by dodal podnik ZAT. Jména dalších českých partnerů oznámili Korejci v úterý během Dne korejských jaderných technologií. Jmenovitě se jedná například o Škodu JS, ZVVZ Group, TES, Chemcomex či Hochtief, který má mít na starosti stavební část.

Třetím uchazečem o stamiliardovou zakázku na stavbu nového bloku v Dukovanech je americký Westinghouse, ten však zůstává z novinářského pohledu poněkud neviditelný.

David Tramba