INZERCE

Moderní centrála skupiny KHNP u jihokorejského města Kjongdžu. Foto: David Tramba

Korejské KHNP už chystá nabídku pro ČEZ. O zakázku v Dukovanech má velký zájem

Korejská elektrárenská a technologická společnost KHNP se profiluje jako nejvážnější zájemce o stavbu nových jaderných bloků v České republice. Jak při setkání s českými novináři uvedl generální ředitel společnosti Chung Jae-hoon, KHNP vyjednává o možné spolupráci s několika evropskými státy. Prioritu však má projekt v Česku.

Nejprve jedna zajímavost na úvod. Ředitelství a hlavní sídlo koncernu Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) nenajdete v hlavním městě Soulu, ale na opačném konci země. Před šesti lety se – k nelibosti mnoha manažerů i dalších zaměstnanců – KHNP přestěhovalo na jih do čtvrtmilionového města Kjongdžu (či Gyeongju) a nachází několik kilometrů od jeho okraje doslova v pustině.

Hned v úvodu Chung Jae-hoon zmínil, že možnosti pro korejskou jadernou technologii se otevírají také v Polsku, Rumunsku či Finsku. Projekt v Česku však KHNP považuje za svou prioritu. „V České republice máme nejlepší spolupráci s potenciálními dodavateli pro nový blok,“ dodal šéf KHNP a zmínil podpis deseti memorand o možné spolupráci s významnými českými inženýrskými a strojírenskými podniky.

Generální ředitel korejské společnosti KHNP Chung Jae-hoon. Foto: David Tramba

V evropských zemích včetně Česka nabízejí Korejci reaktor APR1000, který je zmenšenou a modernizovanou verzí reaktoru APR1400. Ten je již v provozu v elektrárnách v Jižní Koreji a ve Spojených arabských emirátech. Pro tento nový design reaktoru chtějí již na počátku příštího roku získat licenci v Evropské unii, což by jim otevřelo cestu k zakázkám na evropském trhu.

Svou nabídku mají uchazeči Skupině ČEZ předložit v listopadu. „Jsme v pokročilé fázi přípravy této nabídky,“ řekl ředitel Chung. Zároveň dodal, že spolupráce nemusí zůstat jen u velkých reaktorů. KHNP již se Skupinou ČEZ jedná také o spolupráci při výstavbě malých modulárních reaktorů. „Malé reaktory by se mohly montovat v Česku z dílů dovezených z Koreje,“ doplnil ředitel.

Proč se Korejci považují za favority

Top manažeři při oficiálních i neoficiálních rozhovorech dávají najevo mírný optimismus ohledně výhry v českém jaderném tendru. „Jako jediní ze tří zájemců dokážeme stavět včas a s dodržením rozpočtu,“ uvedl Chung v reakci na otázku, zda se KHNP cítí být favoritem soutěže. Aniž by někoho jmenoval, tak narážel na problémy, kterým při výstavbě a spouštění reaktorů třetí generace čelí americký Westinghouse a francouzský Framatome.

Zmínit lze také rostoucí technologickou nezávislost. KHNP dnes v jaderných elektrárnách používá korejský systém kontroly a řízení. Stejně tak má v dceřiném podniku KEPCO NF vlastní kapacity na výrobu jaderného paliva, které jsou Korejci připraveni dodávat i do Česka. Samozřejmě v případě, že soutěž vyhrají a nový blok v Dukovanech postaví. Není to však podmínka.

Dalším trumfem v rukou KHNP je nedávná změna na pozici jihokorejského prezidenta. Nová hlava státu Yoon Suk-yeol je známým zastáncem jaderné energetiky. Vedle restartu odkládaných projektů na korejském území se chystá také vládní balíček na podporu exportu jaderných technologií do zahraničí. Konkrétnější však šéf KHNP nebyl; pouze uvedl, že nová vláda i prezident se ujali funkcí teprve v květnu a příslušný návrh ještě nemá finální podobu.

Profil skupiny KHNP

KHNP je vlastněna státem, jedná se o největšího výrobce elektřiny v Jižní Koreji s tržním podílem zhruba 30 procent. KHNP provozuje 24 jaderných bloků, 36 vodních elektráren, 16 přečerpávacích vodních a také rychle rostoucí portfolio solárních elektráren. Celkový instalovaný výkon zdrojů dosahuje 28 622 MW.

V roce 2020 mělo KHNP s 12 550 zaměstnanci tržby na úrovni 9 miliard dolarů. Vedle mateřské společnosti zahrnuje inženýrskou společnost KEPCO E&C, údržbářskou KEPCO KPS a výrobce jaderného paliva KEPCO NF.

David Tramba