INZERCE

Prodejna Huawei. Ilustrační snímek. Foto: WIkimedia Commons

Evropská komise prosazuje vyloučení čínských dodavatelů komponent pro 5G, statistiky však ukazují, že rozšiřování sítě zaostává

Když vlády nutí provozovatele sítí, aby se obešli bez čínské technologie pro sítě páté generace (5G), tak to může vést i k tomu, že jejich rozšiřování přibrzdí, okomentoval situaci německý web zaměřený na oblast IT Golem.de. Analýza statistik Evropské komise totiž ukazuje, že poměrně hodně zemí, které rychle prosadily formální nebo neformální vyloučení čínských dodavatelů při budování sítí páté generace, v oblasti digitalizace výrazně zaostává.

V 18. zprávě 5G Observatory, kterou si nechala vypracovat Evropská komise, se v žebříčku pokrytí populace sítí 5G na posledním místě umístilo pět zemí, které čínské dodavatelé zařízení, technologické společnosti Huawei a ZTE, pro své národní operátory mobilních sítí vyloučili nebo přísně omezili. Konkrétně Estonsko a Lotyšsko jsou s přibližně 43 % a 42 % pokrytím populace už hluboko pod průměrem EU, který činí přibližně osmdesát procent. Belgie a Rumunsko jsou pozadu s necelými 30 procenty, respektive 27 procenty, a Švédsko je s pokrytím obyvatelstva jen o něco málo vyšším než 20 procent ze všech 27 zemí na chvostu.

Žebříček pokrytí populace sítí 5G (v procentech)

Foto: 18. zpráva 5G Observatory

Švédsko bylo přitom v říjnu 2020 první zemí EU, která prostřednictvím podmínek pro přidělení mobilních frekvencí vyloučila čínské dodavatele zařízení 5G, kteří už se dříve využívali jako dodavatelé zařízení pro 4G. O zákonnosti tohoto rozhodnutí stále jedná mezinárodní obchodní arbitrážní soud, ale zdá se, že dopad na rychlost zavádění 5G je zřejmý.

Brzké a někdy i náhlé vyřazení čínských poskytovatelů je patrné i v dalším žebříčku Evropské komise. V žebříčku digitální ekonomiky a společnosti (DESI) se Švédsko během dvou let propadlo z druhého místa (2020) na deváté místo (2022) v oblasti konektivity, která zohledňuje i pevné širokopásmové připojení. A stejný trend je pozorovatelný i v ostatních zemích, kde byli čínští dodavatelé zařízení vyloučeni. Například Belgie klesla z 6. místa (2020) na 27. místo (2022), Estonsko ze 14. místa (2020) na 26. místo (2022), Lotyšsko ze 4. místa (2020) na 20. místo (2022), Rumunsko z 11. na 15. místo.

Přibližně 81 procent obyvatel EU je pokryto alespoň jednou základní sítí 5G. V EU je nyní v provozu celkem téměř 310 tisíc základnových stanic 5G. Sloupcový graf znázorňuje 5G stanice ve vyjádření jako procenta existujích 4G stanic.

Foto: 18. zpráva 5G Observatory

Negativní dopady vyloučení jsou patrné také ve Velké Británii, kde byla společnost Huawei původně schválena v lednu 2020, aby byla o několik měsíců později po masivním tlaku Trumpovy administrativy ze zavádění 5G opět vyloučena. Americká odborná webová služba na testování rychlosti Ookla, která poskytuje bezplatnou analýzu metrik výkonu přístupu k internetu, jako je rychlost připojení a latence, už v únoru upozornila, že průměrná rychlost stahování ve Velké Británii je i nadále špatná. V prosinci 2022 to bylo 129 Mb/s, což je o více než 38 Mb/s méně než o rok dříve. „Vliv bude mít i rozhodnutí britské vlády zakázat síťovou technologii od společnosti Huawei kvůli obavám o bezpečnost právě v době, kdy se zavádění 5G rozbíhalo,“ uvedl britský odborný časopis ISPreview.

Kypr má pouze čínskou 5G

Podle tržní studie dánského telekomunikačního analytika Johna Stranda je Kypr jedinou zemí EU, která sto procent svých 5G antén odebírá od čínských dodavatelů zařízení, tedy od společností Huawei a ZTE. Přinejmenším to nijak neškodí kvalitě sítě: ve zprávě Evropské komise 5G Observatory je Kypr na prvním místě v Evropě se stoprocentním pokrytím 5G. Strand je jedním z nejangažovanějších zastánců vyloučení společností Huawei a ZTE, ale ani na několikerý dotaz serveru Golem.de nebyl schopen poskytnout žádné technické důkazy o možném ohrožení.

Kvalitní a rychlé zavedení 5G je samozřejmě možné i bez společností ZTE a Huawei, jak ukazuje příklad T-Mobile v USA. Poskytovatel aplikace pro testování rychlosti Ookla nedávno zveřejnil svou zprávu pro druhé čtvrtletí roku 2023 pro americký trh. Podle této zprávy byl T-Mobile US s průměrnou rychlostí stahování 164,76 Mb/s nejrychlejším mobilním poskytovatelem v zemi.

Spojené státy firmu Huawei obviňují z krádeže technologií a také ji podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale firma dlouhodobě odmítá.

V červnu britský list Financial Times (FT) napsal, že Evropská unie zvažuje, že členským státům zakáže při budování sítí páté generace (5G) využívat společnosti, které jsou považovány za bezpečnostní riziko, včetně Huawei. Jen třetina zemí EU zakázala této firmě se na budování kritických částí sítě 5G podílet, a to navzdory společně dojednanému doporučení vyloučit rizikové dodavatele z investic do technologií. „To je příliš málo. A ohrožuje to kolektivní bezpečnost unie,“ podotkl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

V současné době pak přezkoumává technologie čínských spolenostní Huawei a ZTE německá vláda. Zvažuje, zda by některé jejich komponenty neměly být v německých telekomunikačních sítích zakázány. Obává se vlivu čínských společností na kritickou infrastrukturu.

Na druhou stranu by takový krok mohl být „drahý” například pro německého železniční dopravce Deutsche Bahn (DB). Ten by musel vynaložit až 400 milionů eur (9,7 miliardy korun) na výměnu všech komponentů své infrastruktury, které dodal čínský technologický gigant Huawei Technologies. Pokud by se německá vláda rozhodla komponenty Huawei zakázat, pak by se projekty firmy Deutsche Bahn, kterou vlastní stát, mohly zpozdit o pět až šest let, uvedl s odvoláním na interní dokument společnosti magazín Der Spiegel. Mluvčí podniku uvedl, že firma nebude interní dokumenty komentovat.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) označil technologie čínských společností Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko v roce 2018.

(mig)