INZERCE

ERÚ: Podpora pro podporované a obnovitelné zdroje energie byla vypsána

Energetický regulační úřad vypsal podporu pro podporované zdroje energie. Cenové rozhodnutí však podepsal jeho místopředseda.

Energetický regulační úřad dnes vypsal podporu pro podporované zdroje energie na rok 2016, které byly uvedeny do provozu v letech 2006 až 2012 včetně. ERÚ to dnes oznámil na svých webových stránkách. Vzápětí zveřejnil cenové rozhodnutí v Energetickém regulačním věstníku a následně na svých webových stránkách. Po několika měsících tak končí spor mezi Energetickým regulačním úřadem a ministerstvem průmyslu a obchodu, respektive vládou a je tak zažehnána hrozba ekonomických potíží provozovatelů dotčených energetických zdrojů. Cenové rozhodnutí podepsal místopředseda ERÚ Jan Nehoda.

Podpora má trojí podobu. Jednak jako nevratná investiční podpora, dále pak jako garantovaná výkupní cena a v neposlední řadě jako zelený bonus. Investiční podpora je stanovena v procentech, odstupňována podle instalovaného výkonu a rozlišena podle typu zdroje. Na nejvyšší investiční podporu tak dosáhnout provozovatelé vodních, větrných a solárních elektráren s instalovaným výkonem, přesahujícím 50 MW, a to 35 % z pořizovaných nákladů. U elektráren, využívajících spalování biomasy, bioplynu, využívajících energii druhotných zdrojů, nebo u výroben kombinované výroby elektřiny a tepla je maximální výše investiční podpory stanovena na 11,5 %.

Výkupní ceny elektřiny a zelené bonusy jsou pak stanoveny podle typu energetického zdroje, podle toho, o jaký tarif se jedná (jednotarifní či dvoutarivní pásmo), a podle toho, kdy byl zdroj uveden do provozu. Obecně platí, že čím později byl daný energetický zdroj zprovozněn, výše zeleného bonusu a výkupní ceny elektřiny je nižší. Výjimkou jsou malé vodní elektrárny, kde platí obrácený princip – čím „mladší“ elektrárna, tím vyšší výkupní ceny i zelené bonusy.

Nejvyšší výkupní ceny a zelené bonusy jsou stanoveny pro fotovoltaické elektrárny, kde u nejmladších instalací každá z podpor dosahuje kolem 6 tisíc kourn za MWh. Naopak nejmenší částkou je podporována výroba elektřiny (hovoříme-li o zdrojích, které jsou primárně určeny k výrobě elektřiny) z větrných elektráren (kolem 2300 korun za MWh jak u zelených bonusů, tak u výkupních cen). Absolutně nejmenší podporu však mají takové zdroje, jako spalování komunálního odpadu nebo kombinovaná výroba elektřiny a tepla, kde provozovatelé mohou získat prakticky jen zelený bonus. Jeho výše se pohybuje v rozmezí 45 až 1580 korun za MWh. Celkově se má v roce 2016 na podporách pro podporované zdroje energie tímto cenovým rozhodnutím rozdělit až 42 miliard korun.

-usi-