Úterý, 17. května, 2022

Emisní povolenky překonaly výnosnost tradičních aktiv, cena za tunu přesáhla 57 eur

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Povolenky na emise skleníkových plynů, obchodované na evropském trhu, dosáhly v letošním červenci historicky maximální hodnoty. Cena za tunu emisí vyjádřenou v EUA Futures přesáhla 57 eur. Investice do povolenek na emise vychází ve srovnání s tradičními aktivy, jako jsou zlato, nemovitosti nebo akciové indexy, jako jednoznačně nejvýhodnější. Vyplývá to ze studie 2021 Top Green Investments vypracované investiční společností Wonderinterest Trading Ltd.

Za posledních pět a půl roku vzrostla hodnota emisních povolenek o 946 procent, zatímco nemovitosti v EU se zhodnotily o necelých 30 procent, zlato o 65 procent a akcie podle indexu Standard&Poors 500 vzrostly za stejné období o 124 procent. Upozornila na to studie 2021 Top Green Investments vypracované investiční společností Wonderinterest Trading Ltd.

„Klimatická politika dlouhodobě ovlivňuje tržní indikátory, a proto není výrazný růst cen povolenek překvapením,“ komentoval zjištění jednatel Wonderinterest Trading Roman Vykouřil.

Změna ceny aktiv a emisních povolenek na ETS (v procentech) od 1.1. 2016 do 9. 7. 2021. Foto: Wonderinterest Trading

Vykouřil pak doplnil: „Analýza Wonderinterest Trading Ltd. se mimo to zaměřuje na segmenty obnovitelných zdrojů, energetických a přírodních úspor, bezemisní dopravy, ale i na odpovědné financování. Stále je na trhu prostor pro nové vizionáře, kteří obracejí trend směrem k udržitelnému rozvoji.“

Studie 2021 Top Green Investments zahrnuje jak známé globální leadery v svých oborech, jakými jsou společnosti Tesla, ABB nebo Suez, tak rychle rostoucí aktéry na trhu udržitelných řešení, jakými jsou třeba dánský Ørsted nebo čínská JinkoSolar. Výtah ze studie spolu s žebříčkem je ke stažení zde.

Cena za vypouštění škodlivin do ovzduší tak v EU ještě nikdy nebyla vyšší. Hlavní kontrakt s vypořádáním loni v prosinci jen za duben zdražil o 14,7 procenta a od začátku letošního roku vykazuje nárůst asi o 49 procent.

„Je zde mnoho faktorů, které hovoří pro růst cen. Právě proto vidíme ceny na těchto úrovních,“ řekla agentuře Reuters analytička Ingvild Sörhusová ze společnosti Refinitiv.

Mezi hlavními faktory, které podporují růst cen, jsou zejména přísnější cíle omezování skleníkových plynů stanovené v Evropské unii. Patří k nim ale i zvýšená poptávka po emisních povolenkách od finančních investorů. Ty na trh přilákal vytrvalý růst cen v posledních měsících a také shoda mezi analytiky, že ceny v příštích letech pravděpodobně dál porostou.

(nik)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter