Americký Merck a japonská Eisai podepsaly miliardový byznys. Spojí síly a budou vyvíjet léky proti rakovině. Akcie reagovaly růstem.

Merck a Eisai si chtějí vzít na paškál lék Lenvima, který je už v mnoha zemích schválen zatím pro dva typy užití v boji proti rakovině. Lenvima patří do portfolia produktů japonské farmaceutické společnosti Eisai. Merck jí chce pomoci s výzkumem tohoto léku, aby byl použitelný proti dalším typům rakoviny.

Kromě toho budou noví parťáci testovat kombinaci Lenvimy a imunoterapeutického léku z dílny společnosti Merck, Keyutrudou. Analytici agentury Reuters odhadují, že jde o spojení, které bude ročně generovat tržby v hodnotě kolem 5,8 miliardy dolarů (přes 120 miliard korun).

Merck rozšiřuje portfolio

Akcie společnosti Eisai po oznámení spolupráce minulý týden posílily na tokijské burze o deset procent. Z Lenvimy se totiž může stát skutečný bestseller. Americká farmaceutická společnost Merck se na tržbách z Lenvimy bude podílet z jedné poloviny, a to i na těch, které budou pocházet z prodejů již dvou schválených užití pro léčbu rakoviny ledvin a štítné žlázy.

Dohoda Mercku a Eisaie je obdoba té, kterou má Merck podepsanou s britsko-švédskou skupinou AstraZeneca. Společnosti stojí za jiným lékem na rakovinu, Lynparzou, a ještě dalšími produkty, které přišly na trh loni v červenci.

„Podobně jako spolupráce s AstraZenekou také dohoda s Eisai pro nás znamená velký krok na cestě za podstatným rozšířením portfolia našich výrobků,“ řekl agentuře Reuters šéf onkologického byznysu společnosti Merck Frank Clyburn. V tomto případě navíc Merck prý bude vydělávat prakticky okamžitě.

Eisai počítá stamiliony dolarů

Eisai se podle dohody může těšit na zálohu ve výši 300 milionů dolarů a za tři roky může od Mercku dostat dalších až 650 milionů za prodej opčních práv, tedy pokud bude spolupráce v březnu 2021 prodloužena. Kromě toho Merck zaplatí náklady související s klinickými testy pro účely získání povolení nových společných léků k uvedení na trh ve výši 385 milionů dolarů, a kompenzaci části nákladů na výzkum a vývoj ve výši 450 milionů dolarů, které v souvislosti s Lenvimou společnost Eisai nesla.

Japonská farmaceutická skupina vstupuje do partnerství jako ženich, který od své americké nevěsty dostane tučné věno. Kromě výše uvedených částek totiž Eisai získá přístup k výzkumným jednotkám Mercku, což jí zaručuje maximální výtěžnost potenciálu, který Lenvima skýtá. Ten je prý obzvláště vysoký u kombinace s Keytrudou.

První klinické testy, kde byly Lenvima a Keytruda nasazeny současně, totiž ukázaly poměrně vysokou úspěšnost při léčbě rakoviny ledvin v pokročilém stadiu. Tumor ustoupil téměř u dvou třetin testovaných pacientů. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) tento léčebný „koktejl“, ale zatím jen u rakoviny ledvin, posvětil.

Pro farmaceutické společnosti to znamená motivaci ke zkoumání, zda a jak by taková kombinace léků mohla fungovat i na další typy rakoviny. Eisai a Merck slibují vyvinout dalších jedenáct terapií pro šest různých druhů rakoviny, včetně rakoviny kůže nebo močového měchýře.

Rakovina a pak Alzheimer

„Samozřejmě dává smysl, abychom se o vývoj nových léků pokusili. Zaměříme se na monoterapeutický lék i na kombinaci s Keytrudou,“ oznámil Roger Perlmutter, šéf Merck Research Laboratories, tedy společnosti ze skupiny Merck, která má výzkum a vývoj v předmětu své činnosti.

Lenvima, která obsahuje účinnou látku lenvatinib, patří do skupiny léků, jež se označují jako inhibitory tyrozinkinázy (TKI – tyrosine kinase inhibitors). Jejich úkolem je zabraňování přívodu živin krevním řečištěm směrem k tumorům, čímž působí proti jejich dalšímu rozšiřování.

Výkonný ředitel společnosti Eisai Haruo Naito má však ještě ambicióznější plány. Podle jeho vyjádření na tiskové konferenci v Tokiu si od nového partnerství s americkým Merkcem slibuje také výzkum a vývoj léků proti Alzheimerově chorobě. Eisai ale má v této oblasti na kontě neúspěšnou spolupráci s Biogenem.

-usi-

Vyšlo na Zdravotnickýdeník.cz