Čtvrtek, 18. srpna, 2022

E.ON v Česku vydělal přes 5 miliard korun. Navzdory koronavirové krizi měl vyšší zisk

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Loňský útlum ekonomiky ani koronavirová epidemie nenahlodaly ziskovost podniků skupiny E.ON na českém trhu. Dvě klíčové společnosti v součtu vydělaly přes 5 miliard korun po zdanění, tedy o 500 milionů více než o rok dříve. E.ON si udržuje stabilní pozici na trhu s elektřinou a plynem, současně expanduje v oblastech decentrálních zdrojů energie, elektromobility a zemního plynu v dopravě.

Společnost E.ON Energie se zaměřuje na dodávku elektřiny a zemního plynu koncovým zákazníkům v Česku. V případě elektřiny je druhým a u plynu čtvrtým největším hráčem na trhu. Společnosti se loni podařilo navýšit tržby o 2,5 procenta na 50,8 miliardy korun a čistý zisk o 11,4 procenta na 1,47 miliardy korun. Koncovým spotřebitelům loni dodala 10,33 miliardy kWh elektrické energie (z toho 30 procent z obnovitelných zdrojů) a 7,71 miliardy kWh zemního plynu.

Vyšší zisk dlouhodobě vykazuje E.ON Distribuce, která v lednu letošního roku změnila název na stručné EG.D. Právě tato společnost vlastní a provozuje rozvodnou síť v jižní části Čech a Moravy; v jihočeském regionu jí patří také síť plynovodů. V loňském roce zaznamenala zvýšení čistého zisku o 11 procent na 3,57 miliardy korun, tržby vzrostly o 5,3 procenta na 20,6 miliardy. Vlastní kapitál EG.D se vyšplhal na více než 52 miliard korun, zadlužení u bank bylo nulové.

Jak v úvodu výroční zprávy EG.D uvedl předseda představenstva Zdeněk Bauer, loni se podařilo dokončit vyjednávání s Energetickým regulačním úřadem o podmínkách páté regulační periody. „Vyjednali jsme pro nás akceptovatelné podmínky a nastavili si tak stabilní ekonomický rámec pro podnikání na dalších pět let,“ zmínil Zdeněk Bauer. EG.D se připravuje na přechod od klasických sítí ke smart grids.

Nová generální ředitelka skupiny E.ON ČR Claudia Viohl. Zdroj: tisková zpráva spol. E.ON

Třetí nejvýznamnější společností skupiny E.ON na tuzemském trhu je E.ON Česká republika, která má roli servisní organizace. Ta však zatím výsledky hospodaření za minulý rok nezveřejnila. Součástí skupiny jsou ještě menší společnosti, jako například E.ON Telco a Local Energies.

Jak Ekonomický deník již dříve informoval, ve společnostech E.ON Energie a E.ON Česká republika došlo během jarních měsíců k výměně generálního ředitele, respektive jednatele. Martin Záklasník po necelých pěti letech ve funkci skončil. Jeho nástupkyní se stala německá manažerka Claudia Viohl, dosavadní šéfka nákupu v mateřské společnosti E.ON SE.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter