INZERCE

Finská jaderná elektrárna Loviisa. Foto: Škoda JS

Dvě finské firmy spojily síly kvůli výrobě malých reaktorů. Ty jsou budoucností jaderné energetiky

Dvě finské firmy Fortum a Helen prozkoumají spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů. Obě společnosti již dříve vyjádřily svůj zájem o vývoj malého modulárního reaktoru (SMR) a v souvislosti s kroky k řešení emisí uhlíku „společnosti považují hledání spolupráce za přirozenou příležitost, kterou je třeba prozkoumat“.

Společnost Fortum je finským energetickým gigantem, do jehož aktivit patří i jaderná elektrárna Loviisa ve Finsku, v říjnu oznámila projekt, jehož cílem je prozkoumat předpoklady pro novou jadernou energetiku ve Finsku a Švédsku, včetně potenciálních partnerských sítí a ujednání o spolupráci.

Uvádí, že považuje SMR za součást budoucnosti jaderné energetiky a „zajímá se o možnosti využití jaderné energie při výrobě tepla a vodíku“.

Společnost Helen, která má 550 000 zákazníků, vyrábí teplo, elektřinu a chlad v elektrárnách a teplárnách v různých částech Helsinek.

Společnosti Fortum a Helen nyní vytvářejí studijní skupinu, která má prozkoumat možné synergické přínosy pro obě společnosti.

Jukka Hautojärvi, zástupce společnosti Fortum ve společné studijní skupině, uvedl, že společnost Helen se snaží o synergii: „Vzhledem k nejistotě na energetických trzích se projekty realizované v jaderném sektoru v budoucnu s největší pravděpodobností uskuteční prostřednictvím různých dohod o spolupráci. Studie, kterou jsme zahájili společně s Helen a která se týká předpokladů pro spolupráci, je skvělým výchozím bodem nejen pro mapování projektů, ale také pro mapování partnerů, které provádíme s různými stranami v rámci širšího pohledu na jadernou energetiku v příštích několika letech. S mapováním začneme od čistého stolu. Naše rozsáhlá průzkumná práce na předpokladech nové jaderné energetiky teprve začíná a v tuto chvíli nevylučujeme žádnou formu spolupráce.“

Harri Mattila, senior viceprezident pro nákup a velkoobchod s energií společnosti Helen, pak řekl: „Společnost Helen se o SMR zajímá již delší dobu … považujeme SMR za jednu z pozoruhodných výrobních forem bezemisní energie pro vytápění v Helsinkách a v budoucnu také pro výrobu elektřiny. Společnost Helen má prvotřídní zkušenosti s vývojem největšího systému dálkového vytápění ve Finsku a společnost Fortum má kompetence v oblasti jaderné energetiky. Spojením těchto silných stránek bychom mohli vytvořit produktivní spolupráci, která by zvýšila energetickou soběstačnost Finska.“

Společnost Helen ve svém oznámení uvedla, že legislativní práce související s jadernými reaktory SMR stále probíhají, „a proto se zkoumají různé možnosti z hlediska možného umístění. Pokud bude modulární jaderná energie využívána co nejefektivněji, bylo by rozumné postavit elektrárnu v rozumné vzdálenosti od míst, která mají být zásobována teplem. Samozřejmě by byla možná i elektrárna umístěná ve větší vzdálenosti“.

Společnosti uvedly, že rozhodnutí o spolupráci a investicích budou přijata později.

(nik)