Čtvrtek, 4. března, 2021

Dopravu v části České republiky komplikovala ledovka, staly se desítky nehod

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dopravu dnes ráno v České republice komplikovala ledovka, problémy působila zejména na severu a východě Čech a na Moravě. Policie zaznamenala desítky nehod. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrznoucím deštěm a ledovkou platí od noci do dopoledních hodin.

Dopravu dnes ráno v České republice komplikovala ledovka, potíže působila zejména na severu a východě Čech a na Moravě. Větší množství nehod na kluzkých silnicích tak hlásí například středočeská policie. Většinou se obešly bez zranění. Auta bourala na Kladensku, Příbramsku a v okolí Prahy. Například u Slatiny na Kladensku se ráno srazila převozní sanitka s nákladním autem, v Tursku u Prahy sjel kamion do příkopu. „Silnice kloužou, ale zatím nemám hlášenou žádnou závažnější nehodu. Jsou to jen ťukance nebo případy, kdy auto sjede mimo vozovku,“ řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

V Jihomoravském kraji policisté od rána kvůli náledí evidují zhruba 20 nehod. Pět lidí se zranilo při havárii dodávky poblíž Rosic a Ostrovačic na Brněnsku. Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Michaely Bothové se jeden člověk zranil těžce, jeden středně těžce a tři lehce. „Namrzají silnice. Hlavní tahy jsou sjízdné, o to více ale může překvapit povrch méně frekventovaných komunikací,“ upozornil policejní mluvčí David Chaloupka.

Podobná situace je na Vysočině, kde ledovka hrozí hlavně na silnicích nižších tříd, kde se nesolí. Někde padá mrznoucí déšť, někde jsou ještě zbytky zledovatělého sněhu. Hlavní tahy včetně dálnice D1 jsou v kraji podle silničářů mokré po chemickém ošetření.

Kluzké jsou vozovky na Olomoucku či Prostějovsku. Na ledovku si musí dát pozor také řidiči na silnici 446 u Kopřivné na Šumpersku. Ledová vrstva tam podle údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokrývá zhruba půlkilometrový úsek. Také v Olomouckém kraji se policie ráno zabývala několika nehodami, které mohly s ledovkou souviset.

Ve Zlínském kraji policie od rána eviduje deset dopravních nehod. Tři zraněné si podle policejního mluvčího Petra Jaroše vyžádala srážka autobusu a osobního auta v Lužné na Vsetínsku. Jen se zvýšenou opatrností jsou podle ŘSD v kraji sjízdné i dálnice a silnice první třídy.

Velmi opatrní musejí být řidiči kvůli sjízdnosti silnic také v Moravskoslezském, Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji. Na ledovku, mrznoucí mrholení či sněhové jazyky mohou řidiči narazit například na Bruntálsku a Opavsku. Pro kamiony nad 12 tun nadále platí zákaz vjezdu na silnici první třídy mezi obcemi Ostravice a Bílá v Beskydech.

I jinde ve výše položených oblastech leží na některých vedlejších silnicích ujetá zledovatělá vrstva sněhu. Nesjízdný pro kamiony nad šest tun je nadále úsek přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku, platí tu pro ně zákaz vjezdu.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter