INZERCE

Díky programu Covid Technologie vznikají například filtrační polomasky či unikátní dekontaminační sprcha

Vstřikolisová linka na výrobu filtračních polomasek FFP2 a FFP3, vzduchová dekontaminační sprcha, či pořízení výrobní linky pro výrobu jednorázových ochranných kombinéz, díky které bude možné zautomatizovat současný zastaralý manuální výrobní proces. To jsou jen některé projekty, které byly podpořeny z programu Technologie Covid, který vyhlásilo ministerstvo průmyslu v rámci operačního programu pro podnikání a inovace.

Technologii pro vysekávání plechových dílů, které budou použity do speciálních dekontaminačních vzduchových sprch pro přechod z kontaminované zóny do čistého prostředí si bude moci pořídit společnost Epigon, která uspěla s žádostí o podporu v projektu COVID-19 programu podpory Technologie, kterou vyhlašuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Administrátorem projektu je Agentura pro podnikání a inovace. Firma se už od roku 1991 zaměřuje na oblast náročných technologií a dodávek vestaveb čistých prostor a dodává komplexní realizace operačních sálů a dalších zdravotnických pracovišť, které vyžadují zcela čisté prostředí.

Díky pětimilionové podpoře v rámci Covid Technologie bude moct rozšířit výrobní kapacity o vzduchovou dekontaminační sprchu. „Účinně působí při očistě osob (materiálu) pohybujících se mezi kontaminovaným a čistým prostorem. Jedná se o sprchu pracující na bázi germicidní dekontaminace (záření speciálním světlem – pozn. red.), jenž se používá se pro sterilizaci vzduchu, kapalin a povrchu předmětů tam, kde je potřeba velice sterilního prostředí,“ uvádí se v popisu projektu. Tato speciální sprcha by pak mohla být instalována v prostorech na pomezí zóny s nemocí Covid a bez ní.

Filtrační masky chce vedle dosud vyráběných speciálních výlisků pro potravinářský, elektrotechnický a automobilový průmysl vyrábět prostějovská firma KP- KOPRO. Firma v době koronavirové pandemie vyvinula nový typ respirátorových polomasek s výměnnými filtry, které chce nyní začít vyrábět ve větších sériích. V rámci Covid Technologie získala dotaci 2 138 450 korun na rozšíření výrobních kapacit. Celkové náklady jsou spočítány na 4 276 900 korun. Přiznaná dotace tak odpovídá nastavení programu Covid Technologie, kde je stanovena maximálně 50% dotace, což je více, než za standardních okolností. Dosud bylo možné na technologie získat maximálně 35 %. Podmínkou programu je také to, že výrobce se zaručí, že ochranné pomůcky bude na pořízené technologii vyrábět 1 rok od zahájení výroby. Tři roky pak musí technologii vlastnit. Po roce tedy může změnit sortiment výroby na této technologii.

Detailně jsme o programu psali v dubnovém textu Ministerstvo průmyslu nabízí 50% dotaci na technologie pro boj s Covid-19 – maximálně 20 milionů

Další firmou, která uspěla s žádostí o dotaci na technologie je zlínský MORAVIA PLAST, který chce zautomatizovat dosud ruční kompletaci plastových ochranných kombinéz. „Stroj umožní zvýšit produkci jednorázových ochranných kombinéz až na dvojnásobek produkce ze současných 1 000 kusů až na 2 000 kusů za směnu. Jde zejména o jednorázové ochranné kombinézy z PE fólie, jednorázové PE návleky na obuv, zástěry a jednorázový kabát,“ uvádí se v materiálu. Firma získala dotaci 2,175 milionu korun při celkových uznatelných nákladech 5,430 milionu. Dosud se firma zabývá výrobou ochranné obuvi, pracovních návleků s pryžovou podešví, ochranných zástěr a podobně. Vyrábí také speciální overaly pro pracovníky pohybující se v nebezpečném prostředí.

Jiří Reichl