Technologie, která se dnes využívá ve Formuli 1 může přinést revoluci v přípravě městských krizových plánů po celém světě. Nyní na něm pracuje Newcastle.

Nejen krizové plány, ale i testování připravenosti městské infrastruktury a hledání slabých míst, to vše umí nová aplikace, která dokáže vytvořit digitální dvojče kteréhokoli města. Vedle přírodních katastrof se města takto budou umět připravit na následky klimatické změny nebo růstu městské populace.

Technologii už používají jednotlivé stáje Formule 1 nebo výrobce motorů Rolls Royce, nicméně využití k přípravě krizových městských plánů zatím ve světě nemá obdoby. Britský Newcastle je tak v této oblasti průkopníkem. Od digitálního dvojčete, jak se technologii přezdívá, se očekává, že se rychle rozšíří a bude efektivním pomocníkem při přípravě a řešení různých krizových situací, které budou mít původ zejména v nejrůznějších přírodních katastrofách.

Městský digitální „crash test“

Na vývoji digitálního dvojčete Newcastlu bude s radnicí spolupracovat mimo jiné Newcastleská univerzita. Zřejmě nejnáročnější částí celého projektu bude sběr dat a jejich vyhodnocení, respektive nalezení všech rizikových míst, která představují potenciální nebezpečí v případě krizové situace. „Když vyrábíte automobily a chcete zjistit, jak moc je váš vůz bezpečný, můžete do něho posadit figuríny a rozjet ho proti zdi. Jenže je to docela nákladné,“ řekl listu The Guardian Chris Kilsby, profesor hydrologie a klimatické změny Newcastleské univerzity.

A pokud chcete crash test opakovat s jinými pneumatikami, musíte zničit další automobil. „Když namísto toho využijete počítačovou simulaci, můžete takové testy opakovat tisíckrát v nejrůznějších variacích, které vás napadnou,“ dodal Kilsby s tím, že v případě města se nic takového bez počítače prakticky dělat nedá. „Digitální replika města vám dává neomezené možnosti vyzkoušet vše, jako by se to odehrávalo v reálném čase a prostoru,“ řekl také Kilsby.

Model umožní změnit jakýkoli parametr, jehož změny budou okamžitě viditelné. Například pokud uživatelé softwaru nasimulují vzestup hladiny řeky Tyne, krátce nato uvidí, co se ve městě stane. Stejně tako v případě libovolné simulované změny počtu obyvatel Newcastlu, respektive věkové struktury obyvatel.

Digitální dvojče ale umí simulovat i chování lidé v případě, kdy město zasáhnou povodně nebo jiná živelní katastrofa. „Pouhá replika elektronická replika města je v praktickém využití k ničemu. Přínos je právě v tom, že můžeme měnit různé parametry a namodelovat, co se bude dít,“ vysvětlil Chirs Kilsby.

Toon monsoon

Není to tak dávno, co Newcastle zasáhl vydatný déšť, který je znám jako Toon monsoon. Na konci června 2012 na město na východním pobřeží severní části Anglie spadl během pouhých dvou hodin stejný objem srážek jako jindy v průběhu jednoho měsíce. Tehdy napáchané škody dosáhly úrovně kolem osmi milionů liber (asi 230 milionů korun).

Právě v takových případech se užitečnost výše uvedené digitální aplikace projeví v plné síle. „Toon monsoon způsobil zahlcení městské kanalizace, protože není na takové události dimenzovaná. Nikdo za to nemohl. Ukázalo se, že město není na podobné přírodní úkazy připravené,“ uvedl Kilsby.

Kdyby mělo město už tenkrát k dispozici digitální dvojče, podle Kilsbyho by se dalo některým škodám zabránit. „Dokázali bychom předpovědět, které budovy budou zaplaveny, která část městské infrastruktury nebude funkční nebo které nemocnice budou povodní zasaženy. Věděli bychom přesně, které oblasti budou zasaženy a jak moc,“ dodal profesor z Newcastleské univerzity.

Mnoho dat, která univerzita pro vybudování digitálního dvojčete sbírá, pochází z Městského projektu pro pozorování. Ten využívá sensory umístěné v ulicích Newcastlu, které měří koncentrace znečišťujících látek v ovzduší, kvalitu vody nebo biodiverzitu.

-zm-