INZERCE

DIAMO chce OKD. Za korunu

Ministr průmyslu Jan Mládek oznámil, že státní firma DIAMO chce koupit zadlužený těžařský kolos OKD. Za korunu.

Jednu korunu nabízí státní podnik DIAMO, který se mj. zabývá likvidací následků hornické činnosti, za těžařský koncern OKD, který je v insolvenci. Na mimořádné tiskové konferenci to oznámil ministr průmyslu Jan Mládek.

Krok podniku DIAMO se zdá logickým vyústěním dřívějších Mládkových proklamací, který při vyjednávání o podpoře zaměstnanců OKD několikrát řekl, že nevidí důvod, proč by měl stát přebírat záruky za podnik v insolvenci, když s ním de facto nemá nic společného. „Pokud by si státní podnik Diamo koupil ty šachty, tak samozřejmě přebere zodpovědnost za technický útlum a přebere zodpovědnost za sociální programy. Pokud by stát ale v mezidobí poskytl veřejnou pomoc, tak by to vlastně pro Diamo zhoršil a poskytl by výhodu a peníze soukromému vlastníkovi,“ sdělil před měsícem Mládek. Požadoval také, aby případnou další finanční pomoc OKD podpořily orgány Moravskoslezského kraje.

„Smyslem této nabídky je zabránit pokračování stejného příběhu, který se již jednou v OKD odehrál. Bylo by hloupé opakovat stejnou chybu, že soukromý vlastník pobere zisky a přenechá státu náklady spojené s útlumem dolů a uvolňování pracovníků,“ sdělil dnes Mládek.

OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Sama firma na sebe podala insolvenční návrh. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel (psali jsme například v textu Krize v OKD: AHG protestuje proti neuznání pohledávek Citibank za 10 mld Kč).

Vedení OKD nyní pro firmu hledá partnera a pracuje na reorganizačním plánu, podle nějž bude dál fungovat. Plán budou schvalovat věřitelé a soud. Ten vyhověl žádosti OKD a povolil prodloužení lhůty, na vypracování plánu má tak OKD čas do 12. dubna. Insolvenční správce Lee Louda už na konci loňského roku řekl, že o OKD projevilo zájem zhruba deset potenciálních investorů ze zhruba dvou set oslovených.

Věřitelé přihlásili soudu vůči OKD pohledávky za více než 23 miliard korun, insolvenční správce však pohledávky za více než 17 miliard korun popřel. OKD se zase přidala k likvidaci své mateřské firmy NWR Plc s pohledávkou zhruba 22,68 miliardy korun, ovšem i s velmi malou nadějí, že něco získá, protože jediným větším majetkem NWR bylo právě OKD.

Kromě toho už OKD podalo žalobu na NWR NV a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu, mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá více než 24,5 miliardy korun. NWR Plc vznikla, když NWR do té doby působící jako NWR NV v Nizozemsku změnila v roce 2011 registraci svého sídla do Velké Británie.

V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam nyní pracuje okolo 11.000 lidí. Firma oznámila, že 31. března ukončí těžbu ve ztrátovém Dole Paskov. Z OKD už odešlo 132 zaměstnanců tohoto dolu, kteří využili nabídku takzvaného dobrovolného racia na rozvázání pracovního poměru dohodou s odstupným ve výši čtyřnásobku měsíčního platu. Více než 230 horníků už projevilo zájem přejít na jiné šachty v karvinské části revíru. K přestupu motivuje firma paskovské horníky příspěvkem až 80.000 korun, celkem by chtěla převést 500 zaměstnanců.

-Jiří Reichl-, -čtk-

O roli státního podniku DIAMO na řešení situace v OKD jsme psali například v těchto textech:

Mládek nevidí důvod dávat peníze OKD, když ho nevlastní Diamo 20.12.2016

Mládek: Pokud požaduje OKD další peníze, ať to řekne oficiálně 27.10.2016