INZERCE

Davos: Soros očekává tvrdé čínské přistání

Miliardář George Soros očekává tvrdé čínské přistání. Kupuje americké dluhopisy a nevěří asijským měnám.

Miliardář maďarského původu George Soros očekává, že čínskou ekonomiku nemine tvrdé přistání, které ještě více zvětší globální deflační tlaky, stáhne dolů finanční trhy a podpoří americké vládní dluhopisy. S odkazem na interview na ekonomickém fóru v Davosu jej citovala agentura Bloomberg.

„Tvrdé přistání je prakticky nevyhnutelné,“ řekl Soros. „Neočekávám ho, ale pozoruji je v přímém přenosu,“ dodal. Soros, který investováním na trzích vydělal kolem 24 miliard dolarů, řekl, že vsadil proti indexu S&P 500, zemím, které stojí na komoditách a asijským měnám. Naopak začal nakupovat vládní dluhopisy. Podle něj bude mít zpomalení čínského hospodářství dominový efekt, který dopadne na zbytek světa. A to i přesto, že čínští tvůrci hospodářské politiky mají nástroje, jak propad domácí poptávky zvládnout.

Soros sice nikterak nedefinoval, co tím tvrdým přistáním má být. Podotkl ale, že skutečný hospodářský růst Číny je v posledním období tak na úrovni 3,5 % a nikoli 6,8 %, jak bylo oficiálně oznámeno. Podle něj je země zatížena neudržitelným dluhovým břemenem, což je spolu s kapitálovým odlivem neklamnou známkou toho, že čínská ekonomika se chystá tvrdě přistát. Z čínské ekonomiky jen za posledních 11 měsíců odteklo více než 840 miliard dolarů kapitálu.

„Čínské zpomalení snoubí nízké ceny ropy a konkurenční devalvaci, což zvyšuje riziko deflace po celém světě. Rok 2016 tak bude obtížným rokem pro finanční trhy, protože to je scénář, na který nejsou investoři zvyklí,“ řekl Soros.

Miliardář by byl také velmi překvapen, pokud by americký Fed opět zvýšil úrokové sazby, jak to učinil vloni v prosinci poprvé po téměř deseti letech. A to i přesto, že Fed další zvyšování sazeb v letošním roce plánuje. „Fed udělal chybu, když zvýšil sazby, protože deflační očekávání jsou ve spotřebitelích již natolik zakořeněna, že se svými spotřebními výdaji nebudou příliš pospíchat,“ dodal Soros.

Ne všichni jsou ale tak pesimističtí jako Soros. Je možné, že investoři dopad čínského zpomalení na zbytek světa přeceňují a je možné, že letos se tvrdému přistání vyhne. Myslí si to alespoň analytici banky Goldman Sachs. Heather Arnoldová, vedoucí výzkumu v Templeton Global Advisors, vyjádřila přesvědčení, že Čína by neměla být zdrojem velkých obav pro investory. „Hloubka pesimismu, která na trzích panuje, není opodstatněná,“ řekla Arnoldová.

-usi-