INZERCE

Další spor mezi Vitáskovou a vládou na obzoru: Chovanec navrhuje snížení počtu místopředsedů ERÚ

Spor o budoucnost Aleny Vitáskové v čele Energetického regulačního úřadu (ERÚ) sice skončil, ale na obzoru je další střet.

Jak zjistil Ekonomický deník, ministr vnitra Milan Chovanec navrhl novou systemizaci míst na ERÚ tak, aby se naplnil zákon o státní službě. Součástí jeho návrhu ovšem je, aby se snížil počet míst místopředsedů ERÚ. S tím však nesouhlasí předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Ministerstvo vnitra, respektive náměstek ministra pro státní službu, byl vládou na konci února zaúkolován, aby předložil vládě návrh změny systemizace služebních a pracovních míst podle zákona o státní službě, která bude v souladu se závěrem Legislativní rady vlády. Ta došla k závěru, že se na předsedu a místopředsedy ERÚ nevztahuje zákon o státní službě, což vláda akceptovala.

Ministerstvo podle zjištění Ekonomického deníku nyní navrhuje, aby vláda schválila změnu systemizace ERÚ, která spočívá ve snížení počtu služebních míst představených o 6 míst a v navýšení počtu pracovních míst o 6 míst vedoucích zaměstnanců. Jedná se o místa předsedy a místopředsedů.

Ministerstvo vnitra však zároveň upozorňuje vládu na „nesoulad organizační struktury se zákonem č. 234/2014 Sb., o státní službě a s nařízením vlády č. 92/2015 Sb., o pravidlech pro organizaci služebního úřadu“. Tento nesoulad má spočívat podle názoru MV v tom, „že místopředsedové ERÚ stojí v čele sekcí, přičemž podle § 9 zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě, musí být představeným státní zaměstnanec, tedy zaměstnanec v režimu zákona o státní službě, a tím je v tomto případě ředitel sekce“. MV dále argumentuje nařízením vlády č. 92/2015 Sb., o pravidlech pro organizaci služebního úřadu, které „hovoří v § 5 odst. 5 o řediteli sekce, který je bezprostředně podřízen vedoucímu služebního úřadu nebo jeho zástupci, zřizuje-li toto systemizované místo jiný předpis“.

Oním „jiným předpisem“ je energetický zákon. Ten zřizuje místo místopředsedy ERÚ a současně ukládá předsedovi ERÚ, aby určil pořadí jejich zastupování, je-li jich více. „Jestliže energetický zákon přiznává místopředsedovi oprávnění dávat státnímu zaměstnanci příkazy k výkonu státní služby, pak je to zejména pro případ, kdy předseda ERÚ nevykonává svoji funkci, např. z důvodu nepřítomnosti, a místopředseda jej zastupuje. V tomto případě pak místopředseda uděluje příkazy k výkonu státní služby řediteli sekce, který je mu z titulu zastupování podřízen. Dle názoru Ministerstva vnitra ani z energetického zákona nevyplývá, že by místopředseda mohl nahradit ředitele sekce“, píše se v návrhu MV pro vládu.

MV navrhlo Aleně Vitáskové řešení. A to snížit počet míst místopředsedů, kdy by se někteří místopředsedové stali řediteli sekcí ERÚ a vztahoval by se tedy na ně zákon o státní službě. „Toto řešení by mělo minimální dopady vzhledem k situaci, kdy většina míst místopředsedů není obsazena a jejich ‚přeměna‘ tak bude nejméně komplikovaná. Současně by zřízení míst ředitelů sekcí mohlo přispět k zachování kontinuity odborného vedení ERÚ po 1. srpnu 2017, kdy bude v čele ERÚ stát Rada. V neposlední řadě tento návrh odpovídá i hospodárnému pojetí plnění úkolů svěřených organizační složce státu“, argumentuje MV v materiálu pro vládu, který má Ekonomický deník k dispozici. Tento návrh řešení však Alena Vitásková odmítla a je tak zřejmé, že mezi vládou a předsedkyní ERÚ půjde o další spor.

Redakce