Cena roční dálniční známky zmrazená na částce 2 570 korun. Konec automatické valorizace, ale zároveň zachované úlevy pro elektromobily či automobily na vodík, vláda v pondělí projedná novelu zákona o pozemních komunikacích.

Zrušení valorizace si vytkla vláda Andreje Babiše (ANO) už v programovém prohlášení. „Srovnáme podmínky pro elektromobily a klasická vozidla, včetně dálničních známek, a zmrazíme jejich cenu i související poplatky pro osobní dopravu. Zavedeme rovněž doplňkový režim flotilových dálničních známek,“ uvedla.

Kolik řidiči za kupony zaplatí

Ministerstvo dopravy nyní předložilo ke schválení návrh novely zákona, který by to měl zajistit. Počítá s tím, že by majitelé vozů se spalovacími motory za roční dálniční známku platili i nadále stejně jako dosud, tedy 2 570 korun. Třicetidenní známka by stála 480 korun, desetidenní známka by vyšla na 300 korun a jednodenní na 230 korun.

Vláda a ministerstvo dopravy zároveň usilovaly o to, aby na dálnicích skončilo zvýhodnění elektromobilů. Od úplného zrušení výhod pro nízkoemisní auta ale ministerstvo ustoupilo. Došlo k tomu na základě připomínek z mezirezortního řízení a komunikace s Evropskou komisí. V případě přijetí návrhu by totiž mohlo hrozit vrácení části peněz z Národního plánu obnovy.

Bednárik
Ministr dopravy Ivan Bednárik musel ustoupit. Foto: Úřad vlády

„Podle jejího aktuálního stanoviska (Evropské komise, poz. red.) by přijetí legislativy vedoucí ke sjednocení cen v současné době znamenalo faktické zrušení strukturální reformy financované z prostředků Národního plánu obnovy,“ sdělil v květnu ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD).

Konkrétně šlo podle něj o reformu č. 5 Pobídky pro mobilitu s nulovými emisemi prostřednictvím změn nákladů na dálniční známky a jejich struktury.

Ministr dopravy Ivan Bednárik dříve opakovaně uváděl, že by měli majitelé aut na elektřinu za používání dálnic platit stejnou cenu jako auta se spalovacími motory. Elektrická vozidla stejně jako auta na vodík jezdí po českých dálnicích bez poplatku. To má platit i nadále.

Oslabování reforem

Proti původnímu navrhovanému zrušení osvobození bezemisních vozidel od plateb dálniční známky se postavil například Svaz průmyslu a dopravy České republiky. „Představuje to zrušení jednoho z mála motivačních nástrojů k podpoře rozvoje elektromobility v České republice,“ uvedl například v připomínkách.

Svaz se zároveň odkazoval i na zmiňované závazky České republiky vůči Evropské komisi, ke kterým se zavázala rámci Národního plánu obnovy. „Evropská komise dlouhodobě zastává konzistentní výklad, podle něhož není přípustné rušit nebo oslabovat reformy, za jejichž realizaci již členský stát obdržel finanční prostředky,“ uvedl.

Elektromobily nebo vozy na vodík v kombinaci s jiným palivem by podle návrhu novely měly za roční známku platit stejně jako dosud 640 korun. Za třicetidenní kupon by hradili majitelé 120 korun, za desetidenní 70 korun a jednodenní 50 korun. Automobily poháněné zemním plynem nebo biometanem mají platit za rok 1 280 korun, za 30 dnů 240 korun, za 10 dnů 150 korun a jeden den 110 korun. S platností zákona se počítá od 1. ledna 2027.

Mohlo by vás zajímat

Dopady pro rozpočet SFDI

Ministerstvo v návrhu zároveň připouští, že bude mít zmrazení cen dálničních známek dopady na příjmy Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). V letošním roce příjmy očekává ve výši přibližně 8,7 miliardy korun. „I bez valorizace sazeb časového poplatku dochází v důsledku nárůstu objemu úhrady časového poplatku každoročně k nárůstu příjmů z časového zpoplatnění v průměru o 5 procent,“ pokračuje ale.

Svou novelu zákona zároveň předložili i senátoři, kteří navrhují, aby platnost jednodenní dálniční známky nekončila ve 23:59 hodin jako v současnosti, ale platila celý jeden den od chvíle zakoupení.