CTP Group v pololetí dosáhla zisku 99 milionů eur, patří mezi 5 největších v Evropě

Celkový pohled na CTPPark Bor. Foto: archiv redakce

CTP Group zůstává lídrem v oblasti pronájmů skladovacích kapacit. Za první poletí zvětšila své portfolio o bezmála 269 tisíc metrů čtverečních a do konce roku chce přidat dalších 595 tisíc. Pandemie proměnila strukturu poptávky, příjmy z pronájmu ale rostly i ve druhém čtvrtletí.

CTP Group dosáhla v 1. pololetí letošního roku zisku 99 milionů eur (více než 2,5 miliardy korun), kdy hrubý příjem z pronájmu (příjem z pronájmu a příjem z poplatků za služby) činil 152 milionů eur (více než 4 miliardy korun). Navzdory pandemii koronaviru CTP Group zaznamenala růst příjmu z pronájmu i ve druhém čtvrtletí letošního roku. Ten dosáhl výše 72 milionů euro, což představuje 16% meziroční nárůst. CTP Group také v prvním pololetí navzdory pandemii uzavřela nové dlouhodobé nájemní smlouvy na více než 345 tisíc m2.

„Poslední tři roky jsme se soustředili na růst našeho portfolia v blízkosti nejvýznamnějších měst v regionu. To se ukázalo jako správná strategie v průběhu pandemie. Umožnila nám okamžitě reagovat na zvýšené požadavky logistických a e-commerce firem. A také v náš prospěch funguje trend nearshoringu v některých sektorech, patrný už před příchodem pandemie, která jej jen urychlila,“ řekl zakladatel, majitel a CEO CTP Group Remon Vos.

Richard Wilkinson, finanční ředitel skupiny doplnil: „Příjem z pronájmu skupině rostl navzdory pandemii koronaviru, obsazenost zůstává na úrovni 94 % a dále rosteme. Většinu ploch máme navíc pronajatou na dlouhou dobu, což považuji za velmi pozitivní ukazatele výkonnosti naší skupiny, která je nedílnou součástí české ekonomiky.“

Ve střední Evropě téměř 6 milionů m2

Plocha pronajímaných prostor společnosti CTP vzrostla v prvním pololetí o více než 268 000 m2 a ve střední a východní Evropě tak aktuálně tvoří 5,8 milionů m2. Poptávka po prostorech byla v 1. polovině roku 2020 silná především v Rumunsku, kde firma očekává růst o dalších 389 tisíc m2 do konce roku primárně vlastní výstavbou. Celkem 46 projektů má nyní firma ve výstavbě napříč celým regionem střední a východní Evropy. Do konce roku 2020 proto očekává, že CTP Group bude spravovat 6,5 miliony m2 ploch a plánuje nadále růst, převážně v průmyslovém developmentu.

Jeden z logistických parků skupiny. Foto: archiv redakce

Příjem z pronájmů zůstal vysoký a ve druhém čtvrtletí se vybralo více než 97 % účtovaného nájemného. Vysoká zůstala i úroveň obsazenosti jednotlivých hal, a to na úrovni 94 % s velmi silnou poptávkou ze strany stávajících klientů – především z oblasti rychloobrátkového zboží a e-commerce.

Uhlíková neutralita v roce 2023

Více než 80 % portfolia nemovitostí CTP Group disponuje certifikátem udržitelnosti BREEAM a skupina směřuje k provozní uhlíkové neutralitě v roce 2023. Svůj cíl certifikovat kompletní portfolio průmyslových nemovitostí standardem BREEAM oznámila CTP Group v září 2019 a celý proces započala v lednu 2020 – v šesti zemích s pomocí lokálních specialistů. V současnosti přes 80 % nemovitostí z portfolia CTP dosáhlo hodnocení BREEAM Excellent nebo Very Good. To znamená, že k refinancování portfolia může využít tzv. zelené dluhopisy.

V návaznosti na environmentální certifikaci svých budov spustila firma celou řadu aktivit, které ji mají umožnit dosáhnout provozní uhlíkové neutrality v roce 2023.

V září 2020 CTP B.V. oznámila záměr vydat seniorní dluhopisy v referenčním objemu, v případě příznivého vývoje na trzích plánuje CTP B.V. vydat seniorní nezajištěné dluhopisy s pevným výnosem a požádala několik bank o uspořádání série setkání pro investory po celé Evropě.

Dluhopisy budou mít pravděpodobně formu tzv. zelených dluhopisů, čímž skupina podtrhává své zaměření na udržitelnost. Čistý výnos z emise plánuje management využit na refinancování stávajícího zajištěného dluhu a na financování budoucího rozvoje v souladu se svým programem pro zelené dluhopisy Green Bond Framework.

Česká republika, kde CTP vzniklo, je stále srdcem skupiny

CTP Group založil Holanďan Remon Vos v roce 1998 v České republice. Přesto, že Česká republika zůstává jejím domácím trhem, expandovala CTP Group na další středo a východoevropské trhy. Ke konci června 2020 firma v Česku vlastnila 3 456 000 m2 ploch v 54 areálech, což představuje bezmála 60 % jejího portfolia. V České republice plánuje CTP Group také další výrazný rozvoj. Ve výstavbě zde má CTP Group více než 340 tisíc m2 ploch ve 13 průmyslových parcích. Tím nejnověji zahájeným je zcela nový ctPark Ostrava Poruba, který v budoucnu nabídne 90 000 m2 ploch pro lehký průmysl, logistiku a e-commerce. CTP Group se zaměřuje na okolí hlavních měst v regionu střední a východní Evropy. Například ctPark Bucharest West s plánovanými 653 000 m2 plochy se ke konci roku stane největším parkem v portfoliu CTP Group. Celkem CTP Group vlastní čtyři parky v okolí Bukurešti, tři kolem Budapešti a tři kolem Prahy. Další pak v okolí Bratislavy nebo Bělehradu.

-red-