INZERCE

ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku opět klesla

Ve třetím měsíci letošního roku se snížil ukazatel důvěry podnikatelů, nálada spotřebitelů zůstává na nezměněné úrovni. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. 

Důvěra v českou ekonomiku v březnu potřetí za sebou klesla a a ve srovnání s únorem se snížila o čtyři desetiny bodu na deset bodů, čímž zkopírovala listopadovou náladu. V březnu se snížil ukazatel důvěry podnikatelů, optimismus spotřebitelů se nezměnil, píše Český statistický úřad.

V průmyslu se v březnu důvěra podnikatelů meziměsíčně zvýšila o 1,7 bodu. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se nezměnilo. Hodnocení současné celkové poptávky se mírně zvýšilo, hodnocení zahraniční poptávky se téměř nezměnilo. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů téměř nezměnily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce neměnnost tempa výrobní činnosti a mírný růst zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se zvýšila, pro období příštích šesti měsíců se téměř nezměnila. Celková důvěra v odvětví průmyslu je v meziročním srovnání vyšší.

Celková důvěra v odvětví stavebnictví se v březnu meziměsíčně nezměnila. Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů v březnu snížilo. Hodnocení celkové poptávky po stavebních pracích se oproti únoru snížilo také, její očekávání pro příští tři měsíce se ale zvýšila. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce růst tempa stavební činnosti a i zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se snížila. Celkově je důvěra ve stavebnictví v meziročním srovnání vyšší.

V březnu se důvěra v odvětví obchodu oproti únoru snížila o pět bodů. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se meziměsíčně snížilo. Zásoby zboží se zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se snížila, pro období příštích šesti měsíců se zvýšila. Celkově je ale důvěra v obchodě oproti minulému roku vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru se v březnu důvěra meziměsíčně snížila o tři body. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se oproti únoru téměř nezměnilo. Hodnocení poptávky v březnu se snížilo, stejně tak její očekávání pro příští tři měsíce. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se snížila, pro období příštích šesti měsíců se snížila mírně. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb také nižší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v březnu meziměsíčně nezměnil a v meziročním srovnání je vyšší. Ze šetření v březnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců v meziměsíčním srovnání téměř nezměnily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace, stejně tak se téměř nezměnily i obavy ze zvýšení nezaměstnanosti. Obavy z jejich vlastní finanční situace se nezměnily. Úmysl spotřebitelů spořit se v porovnání s lednem téměř nezměnil. Obavy respondentů z růstu cen se v porovnání s minulým měsícem zvýšily.

Při konjunkturálních průzkumech se u vybraných subjektů (podnikatelů a spotřebitelů) zjišťují jejich očekávání do budoucna. Tyto průzkumy poskytují informace o očekávaných tendencích ve vývoji hlavních oblastí podnikové ekonomiky v nejbližší budoucnosti. Konjunkturální průzkumy jsou již celá desetiletí organizovány a využívány v zemích s vyspělou tržní ekonomikou. Průzkumy se opírají o názory podnikatelů v oblasti průmyslu, stavebnictví, obchodu a službách. Spotřebitelské průzkumy vypovídají o úmyslech spotřebitelů, zejména o sklonu k nákupům či spoření. Společným rysem těchto průzkumů je to, že odpovědi nepodávají přímou kvantifikaci, ale budoucnost hodnotí pomocí obecnějších výrazů – např. lepší, stejný, horší. Vývoj je hodnocen prostřednictvím konjunkturálních indikátorů (či indikátory důvěry). Konjunkturální průzkum je jediné pravidelné šetření Českého statistického úřadu, které se nezabývá minulostí, ale očekávanou budoucností.

-of-