INZERCE

Radar dokáže detekovat živé bytosti jak v pohybu, tak v klidu. Foto: CSG

Radar, který umí detekovat člověka. CSG USA bodovala v soutěži moderních technologií v Izraeli

Soutěž MoSAIC Challenge 2022, kterou zorganizovaly ministerstvo obrany Spojených států amerických, ministerstvo obrany Izraele a Merage Insitute, zná své vítěze. Uspěla i společnost CSG USA. V kategorii Human Detection Presence (Detekce lidské přítomnosti) zvítězila s radarem ReTwis 5 (americké označení POLR-1).

Sedmého dubna se v izraelském hlavním městě Tel Aviv uskutečnila závěrečná konference a slavnostní vyhodnocení letošního ročníku soutěže MoSAIC Challenge. Soutěž organizoval Merage Institute, který podporuje ekonomickou spolupráci USA a Izraele, ve spolupráci s americkým a izraelským ministerstvem obrany.

Celkově se na akci MoSAIC Challenge představilo 39 firem a institucí z celého světa, které soutěžily v pěti tematických disciplínách: taktické robotické systémy, detekce lidské přítomnosti, navigace v interiéru, mapování místnosti a označování člověka/objektu.

Účelem soutěže, která se zaměřuje na využití nejnovějších technologií, bylo najít vhodné systémy pro zlepšení autonomního manévrování v rámci misí a operací ve vnitřních a uzavřených prostorách.

Systémy všech účastníků byly v rámci tematických scénářů testovány několik dní ve městě Jerucham, kde bylo pro účely MoSAIC Challenge postaveno kryté „budoucí bojiště“. V rámci testování se firmy musely popasovat s různými úkoly, jako například s označováním lidí a objektů, strukturním mapováním, detekcí člověka přes zeď nebo také s nástrahami plynoucími z fyzických překážek v zastavěných oblastech.

Na základě hodnocení odborné poroty se v kategorii „detekce lidské přítomnosti“ na prvním místě umístila společnost CSG USA se svým přenosným radarem ReTwis 5 (v USA označován jako POLR-1).

Radar dokáže detekovat živé bytosti jak v pohybu, tak v klidu. Signálové zpracování radaru ReTwis 5 je optimalizováno k detekci malých změn vyvolaných lidským nebo zvířecím pohybem, umožňuje tak lokalizovat například člověka i jen na základě pouhého dýchání.

Jakožto vítěz své kategorie obdržela společnost CSG USA finanční bonus 75 000 amerických dolarů.

Kromě peněžní výhry se společnost CSG USA, společně s vítězi a finalisty všech pěti výzev, bude moci zapojit do start-up workshopů Merage Institutu v Kalifornii.

Přenosný radar ReTwis 5 se už osvědčil u policejních jednotek v USA.

Systém ReTwis 5 (Retia Through-Wall Imaging System) je malý přenosný radar, který je schopen detekovat a sledovat osoby a živé bytosti za nekovovými překážkami a to jak v pohybu, tak v klidu.

Radar využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii, která je specifická vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje ostatní rádiové systémy.

Výhodou radaru je jeho malá hmotnost, díky které je mobilní a do 20 sekund je připraven k použití. Dosah radaru je 40 metrů a lze jej umístit až 20 m od překážky, za níž se nacházejí hledané osoby. Radar dokáže díky bateriím radar fungovat nepřetržitě až 5 hodin.

Systém má mnohostranné využití a může se uplatnit u bezpečnostních a ozbrojených složek.

Společnost Retia pokračuje v další modernizaci systému, která má umožnit bližší identifikaci živých objektů a jejich detekci nejen za zdí či jinou pevnou překážkou, ale i přes strop či podlahu.

(ede)