INZERCE

Další balíček sankcí zavádí EU právě dnes. Foto: Pixabay

Co všechno obsahuje šestý balík sankcí EU proti Rusku? Není to jen o ropě

Šestý balík sankcí vůči Rusku dnes vstoupil v platnost. Jeho hlavním cílem je od začátku příštího roku omezit dovoz ropy z Ruska o 90 procent oproti hodnotám z minulých let. Několik členských zemí včetně České republiky, které mají problém zajistit si rychlou náhradu ruské ropy, získá časový odklad.

Největší pozornost logicky vyvolává zásah na trhu s ropou. Co se týká ropy přepravované po moři, evropské rafinerie ji budou moct dovážet už jen po dobu nejbližších šesti měsíců. O dva měsíce později vstoupí v platnost zákaz dovozu ropných produktů z Ruska.

Členské státy, které jsou závislé na dodávkách ropovodem vedoucím z Ruska, mohou využít dočasné výjimky. Platit bude do doby, než vlády členských zemí EU rozhodnou jinak. Členské státy využívající tuto výjimku však nebudou moci tuto ropu a z ní vyrobené produkty prodávat do jiných členských států nebo třetích zemí.

Co se týká přepravy po moři, vzhledem ke specifické pozici byla Bulharsku poskytnuta zvláštní výjimka. Do konce roku 2024 bude moci nadále dovážet ropu a ropné produkty z Ruska. Chorvatsko smí do roku 2023 dovážet z Ruska suroviny potřebné pro řádné fungování jeho rafinérie.

Rusko v roce 2020 vyváželo nejvíc ropy do Číny, Německa a Nizozemska. Česká republika se mezi TOP13 odběratelů nevešla. Zdroj: Statista.com

Jak dále na svém webu uvedla Evropská komise, jen v loňském roce země EU z Ruska dovezly ropu v hodnotě 48 miliard eur a ropné produkty za 23 miliard eur. Cílem sankcí je odříznout Rusko od velké části exportních příjmů a tím jej donutit k zastavení válečné agrese na Ukrajině.

Šestý balíček se však netýká jen embarga na ruskou ropu. Další přijatá opatření naleznete v přehledu níže.

  • Ze systému mezinárodních plateb SWIFT byly odstraněny další tři ruské banky – Sberbank, Moskevská kreditní banka a Ruská zemědělská banka. Tyto banky mají zásadní pozici v ruském finančním systému, Sberbank je vůbec největší bankou na ruském trhu.
  • Po ukončení přechodného šestiměsíčního období bude provozovatelům ze zemí EU zakázáno pojistit a financovat námořní přepravu ruské ropy do třetích zemí. Toto opatření má ztížit přesměrování toku ruské ropy z Evropy do jiných částí světa.
  • Poskytování služeb souvisejících s podnikáním, jako je účetnictví, audit, vedení účetnictví, daňové poradenství, obchodní a manažerské poradenství ruské vládě, stejně jako právnickým osobám a jiným subjektům v Rusku, je zakázáno.
  • Vysílací aktivity dalších tří ruských státních stanic – RTR Planeta, Russia 24 a TV Centre International – v zemích EU budou pozastaveny. Tyto stanice patří mezi hlavní prokremelské dezinformační zdroje zaměřené na evropské publikum, šířící propagandu na podporu ruské agrese proti Ukrajině. Zákaz se týká i šíření prostřednictvím internetu nebo aplikací pro chytré telefony.
  • Seznam položek pokročilých technologií, jejichž vývoz do Ruska je zakázán, byl nově rozšířen o další chemikálie, které by mohly být použity v procesu výroby chemických zbraní.
  • Šestý balíček dále rozšiřuje sankční seznam fyzických a právnických osob spojených s ruským vojensko-průmyslovým komplexem. Na seznamu se už nachází 1158 lidí a 98 firem či organizací.
  • Seznam běloruských subjektů podléhajících omezením byl výrazně rozšířen – z jednoho na 25 subjektů. Omezení se týká vývozu zboží a technologií, které by mohly přispět k vojenskému a technologickému posílení Běloruska, případně k rozvoji jeho obranného a bezpečnostního sektoru.

(ede)