INZERCE

Čínský export pohání americké oživení a nízké ceny komodit

Přebytek čínské obchodní bilance atakuje historická maxima díky nízkým cenám komodit na světových trzích i oživení ekonomiky ve Spojených státech. Data ale možná zkreslují probíhající oslavy čínského Nového roku. 

Čínský export vzrostl o patnáct procent, zatímco hodnota dovozů se propadla o 20% v prvních dvou měsících letošního roku. Podle sdělení čínského Celního úřadu se export zvedl o 48% jen v měsíci únoru. V lednu se však v porovnání s loňskem propadal o 3,2%.

Přebytek obchodní bilance nyní atakuje historická maxima. Za pozitivními výsledky stojí především oživení ekonomiky ve Spojených státech a nízké ceny komodit na světových trzích. Páteční americká makrodata přitom podpořila další růst dolaru. Čísla čínského exportu však mohou být zkreslená díky týden trvajícím svátkům lunárního Nového roku, které začaly v Číně letos 18. února.

Podle čínského deníku ShanghaiDaily se firmy snaží obvykle urychlit export právě před zahájením prázdnin. „Nemyslím si, že 15% růst exportu může být udržitelný. Ale v celku vzato to vypadá jako celkem slušný výkon“ řekl k tomu Tom Orlik, hlavní ekonom Bloomberg Intelligence pro Asii. Ačkoliv by se velký obchodní přebytek za normálních okolností měl promítnout do posílení čínské měny, Bloomberg to nepředpokládá vzhledem k pokračující uvolněné měnové politice.

Propad v hodnotě Čínou importovaného zboží je však podle Financial Times ranou pro Austrálii, zejména pro její vývoz železné rudy. Ta propadla ve finančním vyjádření o 28% , ačkoliv objem zůstal víceméně stejný. Pokles u importů u australského uhlí dosahuje 45% předchozí hodnoty. Doly se stávají nekonkurenceschopnými.

Čína přitom snížila odhad svého ekonomického růstu na 7% z loňských 7,5. V poslední předpovědi na rok 2015 snížil Mezinárodní měnový fond růst čínské ekonomiky dokonce na 6,8%, což by představovalo nejnižší růst v uplynulých 25 letech. Čínská ekonomika je však nyní více než 25 krát větší než před čtvrtstoletím.

-rtm-