Pondělí, 1. března, 2021

Čínské zákony o kyberbezpečnosti skončí u komise WTO

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Evropská unie kritizuje nové čínské zákony týkající se kybernetické bezpečnosti. Stěžuje si na ně také řada evropských i amerických firem. 

Evropská komise nové čínské regulace bariérou nesrovnatelnou s bezpečnostními standardy jiných zemí světa. „Podle Číny jsou bezpečné pouze informační bezpečnostní technologie vyvinuté jejími firmami. U konceptu národní bezpečnosti Čína zcela vybočuje z mezinárodní praxe,“ cituje Komisi list Global Post.

Například čínský bankovní regulátor podle nových standardů vyžaduje, aby technologické produkty pro použití ve finančním sektoru byly „bezpečné a kontrolovatelné“; ty, které nebyly vyvinuty v Číně, musejí být registrovány u čínské vládní agentury, což třeba podle publicisty Martina Stančíka znamená potenciální ohrožení firemních tajemství a citlivých dat.

Americký prezident Barack Obama už uvedl, že o problému hovořil se svým čínským protějškem, nic ale zatím nenasvědčuje, že by tento rozhovor měl mít nějaký reálný efekt. Představitelé EU problém začali řešit u speciální komise u Světové obchodní organizace (WTO). Řada evropských a amerických firem se bojí, že čínské požadavky budou rozšířeny do dalších odvětví.

„Jsme proti požadavkům na zpřístupnění zdrojových kódů v předmětech duševního vlastnictví, které vyžaduje čínská vláda,“ uvedl Christian Boerggreen z Computer & Communications Industry Association, mezi jejíž členy patří Microsoft či Google.

-of-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter