INZERCE

Čína by podle MMF měla zastavit nárůst korporátního dluhu i za cenu hospodářského zpomalení.

Čínské akcie začaly i druhý novoroční týden pádem. Dál padá i ropa

Výprodeje na čínských akciových trzích přišly na úvod i druhého novoročního obchodního týdne. Dál padá i cena ropy. Stiglitz v tom přesto nevidí katastrofu.

Čínské akcie se vydaly směrem dolů i na začátku druhého obchodního týdne roku 2016. Rozšířily tak nejhorší výprodej tohoto roku. Souhrnný index Šanghajské burzy ztratil více než 5 %. Celkově je tak Šanghajská burza slabší o více než 10 % jen za poslední týden. Objevily se také spekulace, že za pondělním poklesem stojí opadnutí nákupů státem ovládaných fondů. Čínské akcie oslabily přesto, že jüan mírně posílil.

Extrémní poklesy na úvod letošního roku oživily obavy o to, zda je vládnoucí komunistická strana schopna zvládnout nastartovat zpomalující čínskou ekonomiku. Její růst bude letos zřejmě nejslabší od roku 1990. Tvůrci hospodářské politiky v pátek z trhu odstranily automatické stabilizátory, poté, co jim dávali za vinu, že pouze zhoršují situaci na burzách.

„Pesimismus je převažujícím sentimentem na trhu,“ řekl agentuře Bloomberg William Wong z hong-kongské společnosti Shenwan Hongyuan. „Vývoj indexu cen výrobců jen potvrzuje, že čínská ekonomika zpomaluje,“ dodal. Výrobní ceny totiž v prosinci meziročně poklesly o 5,9 %. Spotřebitelská inflace se zatím nachází v kladných hodnotách, když ceny finální produkce vzrostly o 1,6 % ve stejném období. Další známkou čínského zpomalení je listopadový meziroční pokles čínského exportu o necelých 7 %.

Stiglitz to však nevidí tak černě

Podle nositele Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stighlitze však situace na čínských finančních trzích není natolik vážná, abychom se jí měli znepokojovat. Podle něho jsou výprodeje na čínských burzách, více než cokoli jiného, důsledek špatně nastavených stabilizátorů.

„Mezi finančními trhy a tím, co se děje v reálné ekonomice, je vždy určitá mezera,“ řekl Stiglitz v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „To, co se nyní děje v Číně je na každý pád zpomalení. Přesněji řečeno, je to pomalý proces zpomalení. Ale určitě to není žádné katastrofální zpomalení,“ dodal.

„Zaměření se pouze na opatření na nabídkovou stranu nevystihuje zcela přesně to, co se ve světové ekonomice děje. Skutečnost je taková, že jsme svědky velmi krátkodobého poklesu globální poptávky. Čína je součástí této globální ekonomiky. Uvnitř čínské ekonomiky jsou určité faktory, které tento pokles ovlivňují a přiživují. Pokud tedy Čína neprovede nějaká opatření také na poptávkové straně své ekonomiky, problémy se mohou prohloubit,“ uzavřel Stiglitz.

Západní Evropa a USA stagnují

Stiglitzova slova o tom, že dění na čínských trzích nemusí být tak vážné, jak se zdá, potvrzuje včerejší vývoj na finančních trzích v Evropě a Spojených státech. Zatímco Frankfurt a Londýn uzavřely v mírně záporných hodnotách (Frankfurt -0,25 %, Londýn -0,84 %), hlavní indexy v New Yorku prakticky stagnovaly. Dow Jones připsal 0,32 % a S&P 0,1 %, zatímco technologický index Nasdaq 0,12 % ztratil.

Ropa se kvapem blíží k 30dolarové hranici

Nejen čínské akcie, ale i černé zlato zažilo další propad na úvod druhého obchodního týdne tohoto roku. Barel ropy WTI zakončil včerejší obchodování na úrovni 31,3 dolarů. Agentura Bloomberg odkazuje na odhad banky Morgan Stanley, podle něhož není vyloučeno, že se ropa může přiblížit až k 20 dolarům za barel. Tuto cenu mimochodem vloni na podzim předpovídala také banka Goldman Sachs.

Bloomberg také upozorňuje, že existuje souvislost mezi vývojem kurzu dolaru a cenou ropy, opět s odkazem na analytiky Morgan Stanley. Ti tvrdí, že pokud dolar posílí o 5 %, pak je pravděpodobné, že ropa ztratí 10 až 25 %. S tím však nesouhlasí Michael Lynch, prezident Strategického a energetického výzkumu ve Winchesteru. „Nejsem přesvědčen o tom, že ropa půjde ke 20 dolarům kvůli silnému dolaru, ačkoli jde o celkem realistickou možnost,“ řekl Lynch.

-usi-