INZERCE

"Co v ANO slíbíme, to také uděláme... ...Parlamentní prostředí dobře znám, protože jsem se zde roky lobboval za zájmy českých zemědělců. Hodně poslanců proto znám z těch dob osobně. Dnes jsem však jako předseda parlamentního klubu při vyjednáváních přece jenom v jiné pozici. A co se týče toho chování, je hned na začátku potřeba říci, že náš parlament představuje jakýsi průřez naší společností. Poslanci zcela určitě nejsou jen výběrem z těch nejlepších lidí," prohlásil před několika lety na stránkách olomouckého ANO Jaroslav Faltýnek. Repro: anoolomouc.cz

Chybí nám milióny na DPH za výstavbu haly, postěžoval si ministerské náměstkyni Faltýnek. Za měsíc je půjčil přítel Černošek. Dluh zaplatí kraj, město a tenisový klub

Když stavíte projekt svých snů, dáváte si setsakramentsky záležet na tom, aby všechno klapalo. Především, abyste měli dostatečné finanční krytí. To ale není případ prostějovského Národního sportovního centra, letitého snu tamního sportovního bosse Miroslava Černoška. Centrum se od počátku výstavby topí v problémech. Z policejních odposlechů vyplývá, že místopředseda hnutí ANO a prostějovský patriot Jaroslav Faltýnek řešil v březnu 2017 tento vážný nedostatek financí s náměstkyní minitryně školství, odpovědnou za sportovní dotace. Už tehdy Prostějovu olympijskému chybělo přes 20 miliónů na zaplacení DPH za stavbu haly. Faltýnek se do problému razantně vložil krátký čas před tím, než přišla na ministerstvo školství velká razie kvůli podezřením ze zneužívání dotací.

Bylo 3. března 2017 dopoledne a náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová si domlouvala schůzku s místopředsedou hnutí ANO 2011 Jaroslavem Faltýnkem. „Pekny den, pane mistopredsedo, pani ministryne Valachova me poverila doresenim nekolika zalezitosti. Sejdeme se pristi tyden? Navrhnete termin. Tesim se,“ napsala Kratochvílová. Faltýnek odpověděl, že je na pohřbu, ale že se určitě ozve. Odpoledne jí pak navrhl úterý 7. března: „Muzeme prosim v utery v 9 30 Jf.“ Kratochvílová ho pak požádala o posunutí termínu kvůli pracovní vytíženosti. Faltýnek navrhl 12 hodinu a Kratochvílová souhlasila. Řešili sportovní dotace. O čem všem konkrétně a do jaké hloubky se bavili není dodnes přesně známo. Jisté je, že Faltýnek s Kratochvílovou tehdy řešil dramatický nedostatek financí pro výstavbu Olympijského centra v Prostějově, která měla být zaplacena státem, sportovními dotacemi. Jeho stavitel, Prostějov olympijský, totiž neměl na zaplacení stavební společnosti OHL-ŽS. Nebyla to zrovna malá suma, šlo o 23 miliónů korun. Hala byla slavnostně otevřena vloni na podzim.

O čem Kratochvílová s Faltýnkem jednali, popsala zčásti den po schůzce do telefonu šéfovi Fotbalové asociace České republiky Miroslavu Peltovi. Oba pak skončili za měsíc a něco v policejních poutech kvůli podezření z účelového přidělování sportovních dotací v hodnotě stamiliónů korun.

Kde na to máme vzít?

„Potom chtěl Prostějov samozřejmě,“ začala Kratochvílová popisovat Peltovi problémy olympijského centra, které s ní Faltýnek řešil. „Ředitelka Krajského úřadu, co to celou dobu vyřizovala, tak rezignovala, protože je novej hejtman. Tak zas začínaj od nuly, ale hlavně, oni nechcou zaplatit 32 mega. Jenom prostě neví, kde to mají vzít, to DPH, co už prostavěli,“ svěřila se dále Peltovi s detaily jednání. Pelta se zeptal, jaké akce se to týká. „No na ten Prostějov. Významná infrastruktura olympijská,“ upřesnila. „Jako myslíš u Mirka Černoška?,“ opáčil Pelta. „No, já ho mám za 104 mega,“ pokračovala Kratochvílová. „140?,“ rozvinul téma dobře informovaný Pelta. „140. Já to mám v rozpočtu všechno, všechno mám nachystaný,“ navázala náměstkyně. „Proplácet,“ vskočil jí do řeči Pelta. „No jasné, a ještě za minulej rok prostavenej 32 mega,“ vzala si slovo Kratochvílová. „To je hodně,“ odtušil fotbalový bafuňář. „No a Faltýnek, a kde to jako máme vzít? A já proč se mně ptáte?,“ pak už se stočila řeč na jiný projekt. Kratochvílová asi měla v hlavě změť čísel, cena za projekt se skutečně, jak říkal Pelta, vyšplhala ke 140 miliónům. A na zaplacení DPH bylo potřeba 23, ne 32 miliónů korun.

Zjevně autenticky Kratochvílovou popisovaný průběh setkání nad jiné dokazuje, že Jaroslav Faltýnek byl lobbisticky velmi aktivní i ohledně výstavby popisovaného velkolepého prostějovského projektu. I když tvrdil, že ho řešil jen běžně, jako zastupitel hanáckého města. „Faltýnek na mě včera ječel, že mu nevyšl pos*anej Jeseník, a tak jsem se nedala samozřejmě a řekla mu, že umím všechno, ale nemůžu obhajovat projekty, které už vypadnou na formálním hodnocení,“ popsala dále Peltovi vypjaté jednání s Faltýnkem, na kterém řešili i jiné projekty, Kratochvílová.

Netrvalo dlouho a kritický nedostatek peněz vyřešil Faltýnkův přítel, vlivný sportovní manažer Miroslav Černošek. V Prostějově došlo o měsíc a půl později, 19. dubna 2017 k ústní dohodě mezi čerstvě jmenovaným hejtmanem za ANO Ladislavem Oklešťkem a členem představenstva Prostějova olympijského Černoškem, že spolku půjčí potřebných 23 miliónů korun, Tenisový klub Prostějov. Tedy fakticky Miroslav Černošek. Krátce po uzavření ústní dohody mezi hejtmanem Oklešťkem a manažerem Černoškem o půjčce, 3. května 2017, proběhla razie kvůli sportovním dotacím. A detektivové se notně zajímali i o částku, směřujíci do Prostějova na výstavbu mutlifunkční haly.

Posledního května pak byl vytvořen dodatek ke smlouvě se stavitelem olympijského centra, společností, OHL-ŽS, který podepsali hejtman Ladislav Okleštěk, Miroslav Černošek a ředitel divize OHL-ŽS Ladislav Pelinka. „Daň z přidané hodnoty v základní sazbě 21 % ze základu 111 342 940,- Kč činí částku 23 382 017,- Kč (včetně dodatku č. 3 ve výši 304 916,- Kč). Celková cena díla činí včetně daně z přidané hodnoty celkem 134 724 957,- Kč (včetně dodatku č. 3 ve výši 1 756 899,- Kč),“ stojí v dodatku zde (Prostějov dodatek 1), který lze nalézt v Hlídači smluv. A Prostějov olympijský pak závazek, půjčku od Černoška přiznal ve zkrácené účetní uzávěrce za rok 2017 zde.

Faksimile dodatku, který reflektuje potřebných 23 miliónů, jež nakonec poskytl autor myšlenky výstavby haly Miroslav Černošek. Repro: Ekonomický deník

S půjčkou byl ovšem problém. A to nemalý. Problém byl především v ústní dohodě o půjčce, které se v sektoru, kterým protékají státní peníze řeší standardně na papíře. Ústní dohoda by mohla naznačovat obejití zákona. Ten totiž požaduje, aby o smlouvách podobného typu byly sepsány záznamy, které by měly být zaneseny do registru smluv. V registru ale dokument o bezúročné půjčce od Černoška k nalezení není (na rozdíl od smlouvy o výstavbě – pozn. red.). Stejně tak jako primární zdroj oněch 23 miliónů, za kterého byl původně označen prostějovský Tenisový klub, který na to neměl peníze. Aby se nakonec ukázal oním zachráncem Černošek.

Ekonomický deník proto požádal Olomoucký kraj, jehož hejtman Ladislav Okleštěk je předsedou představenstva spolku Prostějov olympijský, o podrobnosti ke splácení půjčky Černoškovi. Mluvčí Eva Knajblová příliš sdílná nebyla a odkázala pouze na povšechnou tiskovou zprávu. Spolek se podle ní přejmenuje na Národní sportovní centrum Prostějov a dostane nové stanovy. Jejich cílem má prý být „spravedlivější a přehlednější fungování organizace“, která má na starosti provozování moderní multifunkční haly v Prostějově. Členy spolku je město Prostějov, tenisový klub a Olomoucký kraj.

„Smyslem nových stanov bude narovnání vztahů mezi jednotlivými partnery tak, aby byly vyvážené. V předsednictví spolku se například budou jednotliví partneři střídat, začne Prostějov,“ uvedl náměstek hejtmana pro sport Petr Vrána.

Část půjčky od Černoška, zhruba 4 milióny korun, už zjevně spolek uhradil. Kde na to vzal, z jakých zdrojů, ale v tiskové zprávě není. „Spolek se zároveň podělí o úhradu jeho závazků, které nyní činí 19 miliónů. Finanční rozhodnutí nad dvě stě tisíc korun budou muset nově vždy schvalovat všichni členové spolku – to je další krok k jeho ještě větší transparentnosti,“ dodal náměstek Vrána.

Amnézie pana místopředsedy

To, že je Jaroslav Faltýnek, na Prostějovsku přezdívaný kmotr Jarek, léta lobbistou první kategorie se ví v politických kruzích už dlouhou dobu. Zkušenosti s lobbingem má nejen z Agrofertu, ale i z Poslanecké sněmovny. Z doby, když byl spojkou holdingu na kolegy z jeho původní strany – ČSSD. Policie jej také před nedávnem vyslechla jako svědka kvůli lobbingu ohledně mýtného systému a provedla u něj domovní prohlídky.

Jako svědek Faltýnek vypovídal i vloni 28. června v případu podezření ze zneužívání sportovních dotací. V kauze této kauze byli krátce po uzavření půjčky na financování DPH za výstavbu prostějovské haly obviněni už zmiňovaní šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta, náměstkyně mynistryně školství Simona Kratochvílová. Ale i vlivný právník a předseda České unie sportu Miroslav Jansta, šéf odboru sportu ministerstva školství Zdeněk Bříza, generální sekretář České unie sportu Jan Boháč, a jako právnické osoby fotbalová asociace a unie sportu.

Jaroslav Faltýnek si toho před rokem ohledně jednání o dotacích na policii příliš moc nevybavil. „Vůbec si nepamatuji, že bych na někoho řval… …Já si to nepamatuji, už jsem vám to řekl, to je pořád stejné… …Těch debat bylo mnoho, je to živý proces. Asi i teď probíhají debaty, ale bylo mi doporučeno se neptat, i když člověk bydlí sto metrů od toho, natož aby lobboval,“ řekl Faltýnek přímo k otázce na prostějovskou halu. A znovu odmítl, že by kdy osobně řešil dotační žádosti. Následovaly podstatně mírnější otázky obhájců a výslech byl brzy skončen.

„Asi jsme se sešli, možná také ne. Nevím,“ odpověděl pak na konkrétní otázku ke schůzce s Kratochvílovou Faltýnek. „Popište nám průběh schůzky s Mgr. Kratochvílovou, došlo při ní k ostřejší vzájemné výměně názorů, pokud ano o jaké konkrétní skutečnosti se jednalo?,“ zeptali s Faltýnka vyšetřovatelé. „Nevím. Je to žena, na ženy se nekřičí,“ kontroval politik.

Na otázku, jestli se angažoval v projektu výstavby sportovní haly v Prostějově, s kým o tom projektu jednal, a jaký byl výstup z těchto jednání, uvedl: „Určitě jsem se k tomu vyjadřoval jako zastupitel při jednání zastupitelstva. To bylo v tom duchu, že je potřeba podpořit ten projekt, město bylo spoluinvestorem a určitě jsem o tom hovořil se všemi – s ministrem Plagou, ministryní, premiérem, primátorkou, zastupiteli, hádali jsme se na zastupitelstvu.“ Na doplňující dotaz, zda tuto věc řešil se Simonou Kratochvílovou, nebo tehdejší ministryní školství Kateřinou Valachovou, řekl: „Jen jsme to projednávali a dost možná to projednávala vláda a nebylo to v kompetenci ministerstva školství. Možná to bylo součásti strategie více národních olympijských center. Bavil jsem se o tom jako poslanec z tohoto regionu a v této souvislosti jsem vedl spoustu hovorů. Tuto otázku jsem řešil jako poslanec a zastupitel Prostějova, tento nápad jsem prosazoval. Je špatné nebo trestné se bavit o tom, že by bylo potřeba něco stavět pro děti? Asi jsme došli k závěru, že je to dobrá věc. Víte, o čem se tady teď bavíme? Bavil jsem se o tom s hejtmanem, se starým, novým, prostě se všemi.“ Podobně přitom Faltýnek argumentoval čerstvě ohledně lobbingu u společnosti Kapsch. Jenže v tomto aktuálním případě mu už kvůli odposlechům a sledování mu už nezbylo, než přiznat barvu s tím, že si „mandát k řešení mýtného vzal sám“.

Když se detektivové zeptali na to, jestli mu byla dotace na prostějovskou halu přislíbena, pokud ano, kým, kdy, v jaké výši a v jaké souvislosti, a s kým tuto dotaci řešil, Faltýnek odvětil: „Tak to vůbec není. To říkáte věci z novin. Já jsem to už v podstatě všechno řekl, že jsme se o tom bavili se všemi lidmi a je dobré postavit tělocvičnu nebo víceúčelovou halu kofinancovanou z rozpočtu města, tak toto bylo řešeno V rámci nějaké národní strategie více center, proto jsem se o to zajímal, současně jsem zastupitel v Prostějově, bydlím kousek od toho a žiji zde 50 let.“

Ekonomický deník proto položil kvůli financování prostějovského sportovního centra  Jaroslavu Faltýnkovi několik otázek. Ten je ale nechal bez povšimnutí.

Zaplatí to kraj, město i klub

Kdo tedy nakonec stavbu prostějovského sportovního stánku zaplatí? Podle mluvčí Olomouckého kraje Evy Knajblové se prostavělo cca 137 miliónů korun. Půjčka od Černoška byla podle ní realizována ústně, „tak jak to umožňuje zákon“. „Byla poskytnuta bez příslušenství, na dobu neurčitou. Poslanec Jaroslav Faltýnek se na vyjednávání půjčky nepodílel,“ uvedla Knajblová. Na podruhé položené otázky ohledně financování mluvčí opět odkázala na povšechnou tiskovou zprávu o změně stanov.

Deník Mladá fronta Dnes na začátku týdne zjistil, že se o splátky dluhu podělí kraj, radnice a místní tenisový klub. Půjde tak o další náklady pro veřejné rozpočty. „Mám v hlavě nějaké řešení,“ odpovídal podle deníku zhruba před měsícem hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) na otázku, jak bude spolek Prostějov olympijský, jehož je kraj členem, řešit třiadvacetimilionový dluh vůči prostějovskému tenisovému klubu.

Řešení, které Okleštěk tento týden představil, počítá s tím, že většina peněz půjde z veřejných rozpočtů. „Náklady se rozdělí takto: sedm milionů zaplatí formou mimořádného členského příspěvku Olomoucký kraj, šest milionů město Prostějov a šest milionů tenisový klub,“ uvedl Okleštěk. Zbytek podle něj spolek zaplatil už dříve ze svých peněz. „Čtyři miliony byly uhrazeny loni v dubnu, z tehdy disponibilních prostředků spolku,“ uvedl hejtman.

Prostějovský primátor a krajský radní František Jura (ANO) uvedl, že rada města se s tímto návrhem ztotožnila. „Navýšíme náš členský příspěvek o částku šesti milionů, abychom zaplatili dluh,“ potvrdil Jura. Se současným řešením souhlasí podle svého mluvčího i předseda správní rady tenisového klubu Miroslav Černošek, napsal deník s tím, že tento typ sanace vysokého dluhu kritizuje jak krajská tak prostějovská opozice.

Jan Hrbáček