INZERCE

Výrobní závod v Horní Suché na Karvinsku. Zdroj: Magna Energy Storage

Chcete investovat do výroby baterií HE3DA? Byznysmenům přišla do mailu podivná nabídka

Možná vám také přišly maily s nabídkou investice do zlatých dolů v Číně nebo pomoci s převodem majetku smyšleného afrického generála. Některým českým byznysmenům přišla v minulých týdnech do mailu nabídka, která svým stylem zmíněný spam připomíná. Jedná se o nabídku investice do továrny na výrobu „unikátních“ velkokapacitních baterií HE3DA.

Jeden z oslovených se s redakcí Ekonomického deníku podělil o svůj zážitek. Nabídka mu přišla do mailu před týdnem. Odesilatelem byla Ilona Rýdlová, manželka spolumajitele firmy Battery Unite Milana Rýdla. Právě firma Battery Unite má na starosti sbírání peněz od širšího okruhu investorů. V minulých letech od nich vybrala 1,4 miliardy korun, díky kterým vyrostla výrobní budova firmy Magna Energy Storage v Horní Suché na Karvinsku.

Uvedená suma peněz evidentně nestačí, proto firma hledá další investory. „V nejbližší době dokončíme kompletaci velkokapacitní linky s kapacitou 200 MWh a tím dosáhneme našeho prvního postupového cíle k plánované celkové produkci 15 GWh. Celkové investiční náklady jsou zpracovány v Business Planu do roku 2027 a jsou v objemu 1,7 mld. Euro,“ uvádí se dále v mailu, který obdržel byznysmen podnikající v oboru energetiky (redakce jeho jméno zná, ale nebude jej na přání zdroje uvádět).

Print screen úvodní části mailu, který přišel známému podnikateli v oboru energetiky.

Také další zdroje z trhu upozorňují, že tým za projektem baterií HE3DA v posledních týdnech zvýšit úsilí ve snaze vybrat od investorů další peníze. Činí tak nejen prostřednictvím firmy Battery Unite, ale také fondu Clean Future Dividend Fund (CFDF) registrovaného v Nizozemsku. V praxi to vyjde nastejno, protože za oběma podniky stojí stejní lidé – Milan Rýdl a Jaroslav Kučera. Byznysové minulosti Jaroslava Kučery se Ekonomický deník věnoval před měsícem.

Příběh krytý posudkem TPA

Investici do fondu CFDF nabízejí také různí zprostředkovatelé, jako například Petr Šedivý z Venture Clubu Praha. Na začátku června se pochlubil, že hodnota investiční akcie zhodnotila o 18 procent na 130 tisíc korun. To odpovídá hodnotě celé společnosti Magna Energy Storage na úrovni 13 miliard korun. Tuto cenu prý určil posudek poradenské firmy TPA Valuation & Advisory.

Ačkoliv se to kritikům baterií HE3DA bude zdát neuvěřitelné, takový posudek skutečně existuje. „Jménem společnosti TPA potvrzujeme, že TPA Valuation & Advisory s.r.o. zpracovala odhad hodnoty akcií společnosti Magna Energy Storage, a.s. S ohledem na povinnost mlčenlivosti nemůžeme poskytnout v této věci žádné bližší informace,“ odpověděla mediální zástupkyně skupiny TPA Marcela Štefcová.

Ekonomický deník se podivným okolnostem příběhu „převratného vynálezu českého vědce Jana Procházky“ a jeho komercionalizace v posledních měsících opakovaně zabýval. Považujeme totiž důležité upozornit na nejasnosti okolo vývoje a výroby baterií HE3DA, ať už se jedná o technické parametry, tajnosti a zavádějící informace, nezájem velkých finančních investorů či trestní kauzy týkající se hlavního akcionáře závodu Magna Energy Storage Radomíra Pruse.

Prý jsme lumpové placení Číňany

Zatímco případ dotačního podvodu spojený s minulým Prusovým podnikáním v Exelsior Group stále ještě soud nerozhodl, v další kauze již nepravomocný rozsudek v prvním stupni padl. Radomír Prus dostal v březnu od Krajského soudu v Ostravě pokutu ve výši dvou milionů korun za podíl v korupční kauze. Pokutu dostali také Prusovi spolupracovníci Vladimír Jirka a Robert Topiarz.

Zástupci společností HE3DA a Magna Energy Storage s Ekonomickým deníkem nekomunikují. Radomír Prus v nedávných vyjádřeních pro MF Dnes a další média uvedl, že za kritickými články jsou „lumpové placení Číňany“ a že „nic z toho není pravda.“ Za zpoždění ve výrobě baterií prý může epidemie koronaviru a problémy s dodávkami komponentů od zahraničních dodavatelů. Co se týká trestních kauz, rozsudek ještě není pravomocný a Prus se tudíž považuje za nevinného.

Prus též uvedl, že Magna Energy Storage i další firmy ze skupiny přestanou zveřejňovat své finanční výsledky, aby se širší veřejnost nemohla dostat k citlivým údajům. Tuto výhrůžku již splnil v případě své další firmy Exelsior Engineering. Kdo z vás má i po této informaci chuť investovat do výroby baterií HE3DA?

David Tramba