INZERCE

Výrobní závod v Horní Suché na Karvinsku. Zdroj: Magna Energy Storage

Bývalý školitel v padlé firmě WSM sbírá peníze pro továrnu na baterie HE3DA

Společnost Magna Energy Storage spouští výrobu baterií HE3DA a sbírá přitom peníze od českých investorů; nad vším se vznáší oblak tajemství a pochybností. Firemní skupina WSM svérázného byznysmena Jiřího Kubíčka vytáhla z investorů 2,25 miliardy korun a nevrátila je; kauza míří k soudu. Jak Ekonomický deník zjistil, tyto dvě zdánlivě nesouvisející kauzy propojuje jméno Jaroslav Kučera.

Kučera je prezidentem společnosti Battery Unite. Jedná se o firmu, která sbírá od investorů peníze pro projekt masové výroby baterií HE3DA. Podle dostupných údajů takto vybrala téměř 1,4 miliardy korun, které následně investovala do společnosti Magna Energy Storage (MES). Za to v továrně na inovativní baterie v Horní Suché na Karvinsku získala podíl 12,6 procenta. Kučera sedí také ve vedení fondu CFDF, který taktéž vybírá peníze investorů na expanzi výroby baterií HE3DA.

Ten samý Jaroslav Kučera působil po jistou dobu jako hlavní školitel ve společnosti World Systems Market (WSM), jak dokládá starší verze webové prezentace WSM z roku 2014. Současně byl od srpna 2013 do ledna 2015 členem dozorčí rady dceřiné firmy WSM Trading, což lze snadno dohledat v Obchodním rejstříku. Pozoruhodné je, že Kučera neuvedl své působení ve skupině firem WSM ve svém profilu na portálu LinkedIn.com.

Jaroslav Kučera jako hlavní školitel WSM v roce 2014. Zdroj: ED (kopie ze staré verze webu WSM)

„V rámci další spolupráce s WSM jsem opravdu byl školitelem v této společnosti, ovšem čistě z pozice zaměstnance, a měl jsem na starosti proškolování spolupracujících partnerů a případně prezentace automatických obchodních systémů pro pozvané hosty. Během mé činnosti pro WSM jsem neměl žádnou pozici ve vedení společnosti, která by mi jakkoliv umožnila proniknout do vnitřních záležitostí této firmy či je jakkoliv ovlivňovat. Naopak, jakmile jsem se začal angažovat v projektu HE3DA a MES, tak se mnou byla rozvázána spolupráce a přerušena prakticky veškerá komunikace ze strany WSM,“ uvedl Jaroslav Kučera ve vyjádření pro Ekonomický deník.

Ani pochybný způsob „investování“ peněz klientů WSM nepovažuje Kučera za problém. „K této oblasti bych si dovolil podotknout, že pokud vím, tak zatím nebyla nezákonná činnost společnosti WSM prokázána. A dále uvést na pravou míru, že ani v případě výkonu funkce člena dozorčí rady, ani v případě zaměstnaneckého vztahu k této společnosti, nelze moje angažmá nazývat v žádném případě ´mou podnikatelskou činností či historií´ tak, jak jste mi podsunul v položeném dotazu,“ dodal ve svém vyjádření Kučera.

Shrnutí kauz WSM a HE3DA

Kubíčkova WSM nabízela klientům v letech 2012 až 2017 zřízení obchodního účtu k obchodování na devizovém trhu, přičemž obchodní příležitosti měl vyhodnocovat automatický obchodní systém. V praxi se však jednalo spíš o podvodnou pyramidovou hru, v níž podle vyšetřovatelů přišlo 7801 investorů o celkem 2,25 miliardy korun. V březnu 2017 byl majitel WSM Jiří Kubíček zatčen policisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Kauzou se od loňského listopadu zabývá soud, podle ČTK hrozí Kubíčkovi trest odnětí svobody až na deset let.

Případem baterií HE3DA se Ekonomický deník v minulých týdnech opakovaně zabýval. Pět hlavních pochybností, jež se nad tajemným projektem vznášejí, jsme uvedli v textu Slabá místa baterií HE3DA: technologie, přístup k investorům i minulost zakladatelů. Ve zprávě se dočtete třeba i to, že Battery Unite za vklad 1,4 miliardy získala ve výrobní společnosti MES pouhých 12,6 procenta akcií, zatímco investiční firma podnikatele Radomíra Pruse s vkladem dvou milionů korun do základního kapitálu MES drží přes 87 procent akcií.

Jak také Ekonomický deník jako první informoval, Radomír Prus dostal v březnu od Krajského soudu (zatím nepravomocně) pokutu ve výši dvou milionů korun za podíl v korupční kauze. Pokutu dostali také Prusovi spolupracovníci Vladimír Jirka a Robert Topiarz. Kauza se týkala stále prošetřovaného možného dotačního podvodu z roku 2013. Prusova a Jirkova firma Exelsior Group totiž použila 304 milionů korun z evropské dotace jinak, než původně slíbila.

David Tramba