INZERCE

Výstavba horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Foto: Tenza

ČEZ vypsal tendr na dokončení horkovodu Temelín – Budějovice

Když to jeden dodavatel nezvládl, dokončí to někdo jiný. ČEZ vyhlásil novou soutěž na stavbu horkovodního potrubí z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Vítěz tendru bude mít za úkol stavbu dokončit do prosince příštího roku. Fakticky se jedná o dokončení stavby, kterou měla na starosti brněnská Tenza; ta nedávno skončila v insolvenci.

Datum dokončení nejpozději k 31.12.2022 není v oznámení, jež vyšlo ve Věstníku veřejných zakázek, náhodou. Pokud by se to nepodařilo stihnout, hrozila by ztráta dotace z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2020. Evropská dotace na horkovod dosahuje výše 400 milionů korun a patří tak k vůbec nejvyšším přiděleným veřejným podporám. Teplo z Temelína bude odebírat Teplárna České Budějovice, která díky tomu sníží svou závislost na fosilních palivech.

Jak dnes uvedl zpravodajský web iDnes.cz, horkovod z Temelína do Českých Budějovic za zhruba 1,5 miliardy korun měl být hotový už loni na konci léta roku 2020 a během podzimu měl zahájit zkušební provoz. Realita je daleko za tímto očekáváním. Z celkové délky 26 kilometrů potrubí Tenza zvládla postavit jen 15 kilometrů, rozpracovaných zůstává dalších 2,5 kilometru.

Původní dodavatel stavby zbankrotoval. Krajský soud v Brně prohlásil ve středu 24. února úpadek společnosti Tenza kvůli předlužení. Vedení Tenzy již loni v srpnu využilo bankrotového moratoria. V pátek 19. února samo podalo návrh na insolvenční řešení tíživé situace podniku. „Navrhovatel byl zasažen omezením možností provádění prací v první fázi koronavirové epidemie v období března až června 2020. V uvedené době byl přístup cizinců do ČR omezen a provádění prací na projektech navrhovatele se tak podstatně zpomalilo,“ uvedla Tenza v insolvenčním návrhu.

ČEZ kvůli nedodržení smlouvy uplatnil pokuty v celkové výši přes 1,1 miliardy korun, což Tenze definitivně zlomilo vaz. Tenza v insolvenčním návrhu přiznala, že dluží několik měsíců po splatnosti některým svým dodavatelům. Jedná se o závazky v řádu desítek milionů korun, mezi věřitele patří například Siemens, Bosch Termotechnika či Ondrstroj Engineering. Celková výše závazků – včetně smluvních pokut a bankovních úvěrů – již přesáhla dvě miliardy korun.

David Tramba