INZERCE

Pohled na uhelné bloky v Elektrárně Mělník. Zdroj: fotogalerie společnosti ČEZ

ČEZ vybral dodavatele, který u Mělníka postaví zařízení na využití odpadů k výrobě tepla

Zástupci Skupiny ČEZ po sérii odkladů podepsali smlouvu o stavbě zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) v areálu Elektrárny Mělník. Výstavbu zajistí konsorcium společností Metrostav DIZ a Subterra. Spalování nerecyklovatelných a dále nevyužitelných odpadů by v Mělníce mělo začít na počátku roku 2028, uvedl ČEZ v tiskové zprávě.

Středočeský kraj je nejlidnatějším krajem v České republice, aktuálně má 1,4 milionů obyvatel a jejich počet neustále stoupá. Ročně se zde vytvoří okolo 800 tisíc tun odpadu a 70 procent z tohoto množství skončí na skládkách. Středočeský kraj proto počítá se zařízením ZEVO ve své dlouhodobé koncepci odpadového hospodářství. ČEZ se rozhodl využít příležitosti a postavit zařízení na energetické využití až 320 tisíc tun odpadu ročně.

Samotná výstavba spalovny má probíhat v letech 2025 až 2027. Předpokládaná výroba v ZEVO Mělník je 1400 TJ tepla a 160 GWh elektřiny ročně. Hodnota zakázky pro Metrostav a Subterru podle oznámení Skupiny ČEZ v rámci informační povinnosti pro finanční trhy dosahuje 507,5 milionu eur (12,35 miliardy korun).

Současně si ČEZ zajistil dotaci z Modernizačního fondu, a to ve velmi neobvyklé výši. Investiční výbor Evropské investiční banky rozhodl, že projekt ZEVO Mělník může získat dosud rekordní příspěvek ve výši 6,1 miliardy korun, jak Ekonomický deník upozornil v polovině srpna. Nyní k tomu ČEZ dodává, že se jedná o maximální výši podpory a že bude vyplacena až po dokončení stavby.

Cesta k výběru dodavatele stavby však byla poměrně složitá. ČEZ původně vypsal soutěž na stavbu ZEVO Mělník v prosinci roku 2020. Termín pro podání nabídek musel ČEZ několikrát posunout, následně se protáhl i výběr vítěze tendru.

Předběžná vizualizace zařízení ZEVO Mělník. Foto: ČEZ

„Naše připravované investice do transformace lokality Mělník zajistí bezpečnost a spolehlivost dodávek tepla do 230 tisíc pražských a středočeských domácností i v dalších letech. Kromě významného snížení emisí dojde postupně také ke snížení hlukové zátěže a lokalita Mělník se promění i vizuálně. Zmizí například některé stavby včetně nejvyššího 500MW bloku odstaveného v roce 2021,“ řekl Miroslav Krpec, generální ředitel firmy Energotrans ze Skupiny ČEZ. Zmíněný Energotrans je přímým vlastníkem Elektrárny Mělník.

„Jsme hrdí na to, že se můžeme účastnit velmi významného a zároveň největšího a nejsložitějšího současného energetického projektu v České republice. Zařízení na energetické využití odpadů se běžně v Evropě využívají jako mnohem ekologičtější náhrada skládkování. Skupině ČEZ dodáme zařízení využívající ty nejlepší dostupné technologie současnosti. Špičková ZEVO s přísně kontrolovanými emisními parametry pomáhají šetřit životní prostředí a jsou přirozenou součástí cirkulární ekonomiky,“ uvedl Karel Volf, generální ředitel společnosti Metrostav DIZ.

Hnědé uhlí pohánělo elektrárny a následně i teplárny v lokalitě Mělník od roku 1960. V srpnu 2021 zde byl odstaven jeden z největších uhelných bloků v České republice: elektrárna Mělník III s instalovaným výkonem 500 MW. Zbývající uhelné kotle doslouží do konce desetiletí. Nahradí je kombinace zdrojů na zemní plyn a komunálního odpadu. Do budoucna připadá v úvahu též využití vodíku, tepelných čerpadel nebo modulárních jaderných reaktorů.

David Tramba