INZERCE

Pohled na reaktorovou halu Jaderné elektrárny Temelín. Foto: ČEZ

ČEZ už našel lokalitu pro první modulární reaktor. Vyroste ve stínu velkých bloků Temelína

Společnost ČEZ představila v tomto týdnu první konkrétní plán na stavbu menších modulárních reaktorů. První z nich mají vyrůst v areálu Jaderné elektrárny Temelín. To však neznamená, že by padl záměr přistavět v Temelíně ještě dva velké bloky o výkonu přes 1000 megawattů. Své místo zde mají mít velké i malé reaktory.

ČEZ již o svém zájmu o pořízení modulárních reaktorů informoval americké společnosti NuScale a GE Hitachi, které pokročily s vývojem těchto energetických zdrojů nejdále. Včera s tímto záměrem seznámil také zástupce další americké společnosti z jaderné branže – Holtec International. Vedle zmíněných firem podepsal ČEZ memoranda o spolupráci v oblasti modulárních reaktorů také se společnostmi Rolls Royce, EDF a KHNP.

Podle vyjádření ČEZ je jihočeský Temelín prověřená lokalita, což je její zásadní výhodou. Nabízí stabilní geologické podloží, dostatek zkušeného provozního personálu i přítomnost pracovníků ochrany. I proto by pilotní projekt malého modulárního reaktoru ve spolupráci nadnárodních firem a samospráv mohl vzniknout právě zde.

„Touto aktivitou není nijak narušen plán na stavbu standardních dvou bloků v lokalitě Temelín. Opce na ně jsou i součástí výběrového řízení na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, které jsme spustili před dvěma týdny,“ dodává k tomu předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Z hlediska jaderné energetiky je Temelín vhodná lokalita a ze své praxe vím, že je potřeba se orientovat na budoucnost. Malé modulární reaktory jsou budoucností energetiky, a proto aktivně za Jihočeský kraj vstupuji do těchto jednání a podporuji společný postup,“ doplnil Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje.

Čas modulárních reaktorů přijde po roce 2030

Malé modulární reaktory se vyrábějí po větších dílech (modulech) v továrně a následně se převážejí na vybrané místo, kde budou sestaveny. Jejich výstavba tudíž bude oproti velkým blokům výrazně rychlejší. Zpravidla mají výkon do 300 MW, ale například Rolls Royce sází na bloky o elektrickém výkonu 470 MW. Firmy vyvíjející modulární reaktory avizují, že první projekty stihnou spustit do roku 2030.

Projekty společností NuScale a GE Hitachi zřejmě budou pravidelní čtenáři Ekonomického deníku znát. V poslední době totiž poutají značnou pozornost a získávají první zakázky. Společný americko-japonský podnik GE Hitachi nabízí varný reaktor o výkonu 300 megawattů. Loni v prosinci získal zakázku na stavbu prvního bloku v kanadském Darlingtonu. Vážný zájem o reaktor BWRX-300 projevily také společnosti z USA, Polska, Švédska a Estonska.

Model bloku s reaktorem Holtec SMR-160. Foto: prezentace spol. Holtec International

NuScale Power se sídlem v Portlandu v Oregonu vyvinul malý modulární reaktor, původně o elektrickém výkonu 60 megawattů, který později navýšil na 77 MW. Tyto malé reaktory lze sdružit do celků o čtyřech, šesti či dvanácti jednotkách. NuScale Power již od amerického regulátora NRC získal licenci designu reaktoru. První elektrárnu chce postavit ve státě Idaho, projekt však nabral zhruba tříleté zpoždění. Vážný zájem o reaktory NuScale projevil třeba polský těžařský koncern KGHM.

Holtec International nabízí různé služby a technologie pro jadernou energetiku delší dobu, nově chce uspět také s modulárním reaktorem o výkonu 160 megawattů. První blok chce postavit v lokalitě Oyster Creek ve státě New Jersey. K úspěchu mu mají dopomoci také nedávno uzavřené smlouvy o spolupráci na vývoji a výrobě reaktorů SMR-160 s koncerny Mitsubishi a Hyundai.

David Tramba