INZERCE

Vizualizace reaktoru BWRX-300. Foto: GE Hitachi

Startup Kärnfull Next chce po letech oživit výstavbu jaderných elektráren ve Švédsku

Švédský startup Kärnfull Next chce znovu rozjet výstavbu jaderných bloků v zemi, která poslední reaktor spustila do provozu v roce 1985. Dodavatelem technologie má být americko-japonské konsorcium GE Hitachi, které nabízí varné reaktory o výkonu 300 megawattů.

Podnik Kärnfull se sídlem Göteborgu si už zajistil financování od investiční skupiny Corespring Invest. Podepsal také memorandum o spolupráci s GE Hitachi. Cílem firmy je postavit na švédském území několik reaktorů typu BWRX-300. A sice ve spolupráci s průmyslovými podniky, které budou mít zájem o bezemisní výrobu elektřiny, tepla, případně také vodíku.

„V regionu rychle roste poptávka po spolehlivé energii, která by doplnila na počasí závislé zdroje elektřiny a zároveň byla alternativou k fosilním palivům. Nedávné finální rozhodnutí o stavbě úložiště a oznámená taxonomie EU zájem o investici do jaderné energie výrazně zvýšily. Proto jsme šťastní, že jsme se s Kärnfull Next zapojili do přípravy prvního projektu na malé a střední reaktory na švédském trhu,“ uvedl k záměru ředitel fondu Corespring Invest Göran Linder.

Zakladatelé Kärnfull Next Christian Sjölander a John Ahlberg již dříve založili firmu Kärnfull Energi. Ta se zaměřuje na dodávku elektřiny koncovým zákazníkům z řad domácností a menších firem, přičemž nakupuje výhradně elektřinu z jaderné energie. První reaktor typu BWRX-300 ve Švédsku chtějí zprovoznit už okolo roku 2030.

Zmíněný reaktor BWRX-300 od GE Hitachi se rychle stává bestsellerem mezi novými reaktory středního výkonu. Prvním potvrzeným zákazníkem je Ontario Power Generation (OPG), které postaví v areálu kanadské jaderné elektrárny Darlington jeden reaktor o výkonu 300 megawattů. O reaktor BWRX-300 projevily také společnosti z USA, Estonska a Polska, kde si GE Hitachi jako partnera vybral společný podnik, za kterým stojí dva nejbohatší místní byznysmeni Zygmunt Solorz-Żak a Michał Sołowow.

Ve Švédsku jsou nyní v provozu tři jaderné elektrárny – Forsmark (3320 MW, vlastník Vattenfall), Ringhals (2190 MW, majoritní vlastník Vattenfall) a Oskarshamn (1450 MW, vlastníci Uniper a Fortum). Ve všech případech se jedná o starší bloky, které zahájily provoz během let 1980 až 1985. Dva starší bloky elektrárny Ringhals byly odstaveny v letech 2019 a 2020, hlavně kvůli ztrátovému provozu.

David Tramba