ČEZ ESCO kupuje největšího českého výrobce vzduchotechniky

Výroba komponentů pro vzduchotechniku Zdroj: AZ KLIMA

Komplexní poskytovatel energetických služeb ČEZ ESCO, která je součástí Skupiny ČEZ, se dohodla s fondem Genesis Private Equity Fund II na odkupu majoritního podílu ve firmě AZ KLIMA.

Zároveň s většinovým vlastníkem prodají svůj podíl i minoritní akcionáři, a ČEZ ESCO se tak stane stoprocentním majitelem společnosti. „Transakce podléhá podpisu smluvní dokumentace a schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ řekl Ekonomickému deníku mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

„Akvizice společnosti AZ KLIMA zapadá do naší strategie, kdy chceme růst jednak organicky, jednak akvizicemi těch nejlepších firem podnikajících v oborech souvisejících s energetikou a energetickými úsporami,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „AZ Klima je v sektoru vzduchotechniky jedničkou na českém trhu a má více než 4000 referenčních projektů. S AZ KLIMA jsme i před akvizicí spolupracovali, protože vzduchotechnika je oblast, kterou zákazníci ČEZ ESCO často řeší,“ dodává.

Akvizicí AZ Klima tak ČEZ ESCO doplní své portfolio energetických služeb o segment, který v něm dosud chyběl. „Takzvané HVAC, tedy integrované systémy topení, ventilace a klimatizace tvoří významnou složkou projektů energetických úspor, které jsou jedním z vlajkových produktů ČEZ ESCO. Kromě toho je kvalita vzduchu v budovách stále významnější téma vzhledem k dopadům na komfort jejich obyvatel i jejich zdraví,“ říká Petr Štulc, ředitel ČEZ ESCO pro rozvoj.

S výběrem nového vlastníka je spokojen i výkonný ředitel a předseda představenstva AZ KLIMA Karel Břenek: „Těší mě, že se novým majitelem AZ KLIMA stane silná společnost se širokým spektrem služeb nejen v oblasti klasického trhu s elektřinou. ČEZ ESCO touto transakcí získá firmu, která se mimo jiné díky partnerství s fondem GPEF II stala předním hráčem na trhu vzduchotechniky. AZ KLIMA má bezpochyby ještě další potenciál k růstu a jsem si jist, že se začleněním do ČEZ ESCO bude dále rozvíjet,“ uvedl Břenek.

Fond GPEF II odkoupil 68,5% podíl ve společnosti v roce 2011, 30% dosud držel Miroslav Čížek, který společnost v roce 1992 založil, a 1,5 % měli manažeři AZ KLIMA. Od doby, kdy fond získal ve společnosti většinu, se tržby AZ Klima zvýšily o polovinu.

„Podařilo se nám společně zajistit růst firmy i za situace, kdy vnější podmínky nebyly zrovna příznivé. Předáme novému vlastníkovi podnik, který má zdravé základy, široké spektrum zákazníků a potenciál k dalšímu růstu,“ hodnotí transakci Jan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital, která poskytuje poradenství private equity fondům Genesis.

Společnost AZ KLIMA zajišťuje komplexní služby v oblasti technického zařízení budov a dodává vzduchotechniku a chladicí techniku do administrativních, obchodních, průmyslových i dalších budov. Působí na celém území České a Slovenské republiky a disponuje rozsáhlou sítí vlastních servisních techniků. Má zkušenosti s více než čtyřmi tisíci projekty v oblasti vzduchotechniky a chlazení, kde je dlouhodobě jednou z předních firem na trhu. Realizovala velké projekty mimo jiné pro automobilky Hyundai, Kia, Škoda Auto a TPCA. AZ KLIMA je zároveň certifikovaným dodavatelem vzduchotechniky pro společnost ČEZ. Podle Gazdíka se finanční ukazatele firmy AZ Klima kontinuálně zlepšovaly i přes komplikovanou situaci ve stavebnictví, na kterém byla společnost do značné míry závislá. Zatímco v roce 2011 činily tržby 443 milionů korun, loni to bylo již 660 milionů. V letošním roce se očekávají ve výši 710 milionů. Centrála společnosti sídlí v Brně, výrobní závod se nachází v Milovicích u Mikulova. Slovenská dceřiná společnost má sídlo v Bratislavě. V roce 2015 zaměstnávala skupina celkem 250 pracovníků a její tržby dosáhly 660 milionů korun.

Jiří Reichl

O tématu energetických úspor čtěte více:

V Národním se topí samotnými diváky

ČEZ ESCO získala zakázku za 100 milionů od ArcelorMittal

ČEZ spouští ESCO – úspornou firmu pro firmy a municipality