INZERCE

Elektrárna Mělník, noční pohled. Zdroj: tisková zpráva spol. ČEZ

ČEZ chce u Mělníka postavit největší plynovou elektrárnu v Česku

Při dnešních cenách plynu na evropském trhu a nejistotě okolo dodávek z Ruska vypadá záměr stavět obří plynovou elektrárnu jako čiré šílenství. Přesto ČEZ předkládá úředníkům k posouzení záměr na stavbu hned tří paroplynových zdrojů nedaleko středočeského Mělníka. Nahradit mají dožívající uhelné bloky, po kterých převezmou i výrobu tepla pro Prahu.

Záměr je zatím v raném stadiu posouzení dopadu na životní prostředí (proces EIA), který bude v kompetenci úředníků ministerstva životního prostředí. Jedná se o první ze série povolovacích řízení, naváže na něj územní a stavební řízení. Jen samotná příprava dokumentace pro řízení EIA zabrala devět měsíců. Ostatně, nepočítáme-li nový jaderný zdroj v Dukovanech, tak se jedná o jeden z největších energetických projektů v Česku.

Spotřeba plynu v ČR vzroste o 15 procent

Investorem je Energotrans, dceřiná společnost ČEZ provozující uhelnou elektrárnu nedaleko Mělníka. Fakticky se jednalo o tři elektrárny v jednom areálu. Jejich životnost končí, největší 500megawattový blok byl odstaven již v srpnu loňského roku. Podle předloženého záměru mají v areálu Elektrárny Mělník vyrůst tři paroplynové elektrárny s plánovaným spuštěním v letech 2026, 2029 a 2030.

Tři nové energetické zdroje mají mít v součtu elektrický výkon okolo 1000 megawattů. Vedle výroby elektřiny budou produkovat také teplo pro východní polovinu Prahy, Mělník a Neratovice. Doplní je záložní plynová kotelna o výkonu 140 MWt a zřejmě také chystaný zdroj na energetické využití odpadu. Spotřeba zemního plynu bude ohromná, zhruba 1,35 miliardy metrů krychlových ročně. To odpovídá zvýšení spotřeby plynu v Česku o zhruba 15 procent.

ČEZ věří, že v době spuštění nové elektrárny už nebude dostupnost ani cena plynu představovat problém. „Jde o zdroje, které zde budou postupně zprovozněny nejdříve v období let 2026 až 2030. V té době bude situace na trzích s plynem zcela jiná než nyní. Předpokládáme, že ve středním a dlouhodobém horizontu plyn bude dostupný, a to nejen realizací dodávek LNG, ale i zajištěním nových trhů a postupným navyšováním využití alternativních plynných paliv včetně spalování vodíku,“ odpověděla mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Postupný přechod na vodík

Přechod na bezemisní paliva slibuje ČEZ i v dokumentaci předložené ministerstvu. Zemní plyn zde označuje jako přechodové palivo, jehož spotřeba bude postupně klesat v závislosti na dostupnosti nízkoemisních paliv – tedy hlavně vodíku a biometanu. Tato náhrada se má odehrát do roku 2035 tak, jak v nové taxonomii zelených financí požaduje Evropská komise.

Nejistý přitom zůstává osud projektu na energetické využití odpadů, známého jako ZEVO Mělník, s kapacitou na spálení až 320 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Soutěž vyhlášená v prosinci 2020 podle informací na webu etendry.cz dodnes neskončila. Po řadě odkladů je nyní stanoven termín pro podání nabídek na 10. června.

David Tramba