Společnost ČEZ má ambici postavit do roku 2045 malé modulární reaktory (SMR) o výkonu až 3000 megawattů. Termín „malé“ je tu poněkud zavádějící, spíš je ve hře pořízení zhruba deseti středně výkonných reaktorů s výkonem okolo 300 megawattů. První z nich má zahájit provoz v Temelíně už v roce 2032, uvedla na konferenci Jádro – Nové jaderné zdroje ředitelka útvaru rozvoj SMR ve společnosti ČEZ Silvana Jirotková.

Temelínská lokalita je určena hlavně pro velké bloky s výkonem přes 1000 megawattů, ČEZ zde chce umístit ještě dva velké bloky s plánovaným dokončením okolo roku 2040 a pro další menší reaktory už zde nezbude prostor. Další modulární reaktory chce proto stavět jinde. Pravděpodobně v severočeských Tušimicích a Dětmarovicích na Ostravsku. Tyto lokality již dříve ČEZ vyhodnotil jako vhodné.

V záloze má ČEZ ještě tři další lokality – Mělník, Prunéřov a Ledvice. Případné umístění jaderného bloku v místě, kde dnes stojí uhelné elektrárny, vyžaduje důkladné posouzení a řadu odborných studií. „Zabere to tři až pět let, než z nejaderné lokality uděláte jadernou,“ řekla Silvana Jirotková.

Pozornost se nyní soustředí na to, koho ČEZ vybere jako dodavatele prvního modulárního reaktoru. Jak ČEZ již dříve uvedl, mezi možné partnery patří společnosti GE Hitachi, NuScale Power, Holtec, Rolls-Royce SMR, Westinghouse, EDF/Framatome a KHNP/KEPCO. Silvana Jirotková k tomu dnes dodala, že vítězného dodavatele chce ČEZ vybrat do poloviny příštího roku.

Mohlo by vás zajímat

Dostáváme se k jedné zajímavosti. Co se týká aktuální soutěže na stavbu nového bloku v Dukovanech, tak konference Jádro – Nové jaderné zdroje nepřinesla mnoho nových informací. Zástupci francouzské EDF a korejské KHNP ujistili přítomné posluchače, že na konci října určitě podají závaznou nabídku. Ředitel pražské pobočky Westinghouse Petr Brzezina se naopak jasné odpovědi na otázku, zda i třetí zájemce nabídku předloží, vyhnul.

Vizualizace nového modulárního reaktoru AP300. Foto: Westinghouse (tisk. zpráva)

Petr Brzezina se vedle velkého reaktoru AP1000 věnoval také produktové novince – modulárnímu reaktoru AP300 o výkonu 300 MW. Licenční proces ve Spojených státech chce Westinghouse stihnout do roku 2027, aby okolo roku 2030 mohl začít 300megawattové reaktory nabízet případným zájemcům. „Délka výstavby nepřekročí tři roky a hlavní budova nezabere víc než plochu jedné čtvrtiny fotbalového hřiště,“ uvedl Brzezina ve svém vystoupení.

Také zástupce společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) Min Hwan Chang představil vyvíjený reaktor i-SMR o elektrickém výkonu 170 megawattů. Tyto malé reaktory bude možné spojit po čtyřech či osmi do větších celků. Na poli menších reaktorů je aktivní také francouzská EDF, která chce po roce 2030 komerčně nabízet 340megawattové bloky Nuward.

Dobrou zprávou je, že na výrobě dílů malých či středních reaktorů by se mohly podílet i české podniky. Výkonný ředitel společnosti Doosan Škoda Power Daniel Procházka zmínil, že jednal o dodávkách parních turbín pro dva výrobce SMR. Jeden z nich dal nedávno přednost jinému partnerovi, jednání s druhým pokračují. Do konce roku má být jasno v tom, zda český výrobce uspěl.

Také další čeští výrobci mají zájem dodávat zařízení a technologie pro menší reaktory. Výhodou je, že taková spolupráce by se neomezovala jen na Českou republiku, ale týkala by se celé Evropy. Pro připomenutí: velké plány v oblasti výstavby SMR má Polsko a Velká Británie, vážný zájem o ně mají také ve Švédsku, Rumunsku, Estonsku i v dalších evropských státech.

David Tramba