INZERCE

Paroplynová elektrárna Coryton v Anglii, kterou spoluvlastní Tykačův Sev.en. Foto: InterGen

Čeští miliardáři na nákupu elektráren. Hubáček expanduje v Británii, Křetínský v Nizozemsku

Skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka vstupuje na britský energetický trh. Koupila 100procentní obchodní podíl v britské části energetické skupiny InterGen, kterou dosud vlastnil miliardář Pavel Tykač napůl s čínským investorem. Expanduje také holding EPH miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, který získal plynové elektrárny v Nizozemsku.

Intergen je jedním z největších nezávislých výrobců elektřiny na britských ostrovech. Výrobní kapacita jejích čtyř moderních paroplynových elektráren dosahuje 2860 megawattů. Cenu transakce zúčastněné strany nezveřejnily, deník E15 spekuluje o částce až 20 miliard korun.

„Touto akvizicí vstupuje naše energetická divize na zahraniční trh. Kromě obrovské investiční příležitosti, je to pro nás rovněž příležitost uplatnit naše know how na větším než českém trhu a diverzifikovat investice i mimo státy EU, “ říká generální ředitel skupiny Creditas Jiří Hrouda.

InterGen ve Velké Británi disponuje třemi paroplynovými elektrárnami v různých lokalitách s celkovým výkonem 2560 MW a jednou vysoce flexibilní elektrárnou s plynovou turbínou o výkonem 300 MW pro poskytování služeb výkonové rovnováhy. V roce 2021 dosáhla společnost InterGen provozního zisku před odpisy (EBITDA) 121 milionů liber při bilanční sumě 880 milionů liber.

Skupina Creditas působí v energetice od roku 2013. Její energetická divize UCED je čtvrtým největším distributorem energií v České republice. Kromě distribuce energií se zaměřuje na výrobu elektřiny, tepla a je rovněž významným poskytovatelem služeb výkonové rovnováhy. Od loňského léta totiž vlastní plynovou elektrárnu s rychlým startem v Prostějově a chystá se ji rozšířit na dvojnásobný výkon.

EPH koupila dvě velké elektrárny v Nizozemsku

Společnost EPH ve středu prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Netherlands uzavřela akvizici elektrárny Sloe s instalovaným výkonem 870 MW od původních vlastníků – společností ZEH a EDF. Kromě toho dne na začátku ledna koupila elektrárnu Rijnmond s instalovaným výkonem 800 MW. Spolu s elektrárnami získala také 55 kilometrů dlouhý plynovod, trading a dodávky elektřiny a plynu velkým odběratelům.

S celkovým instalovaným výkonem 1670 MW se EPH stává relevantním hráčem na nizozemském energetickém trhu s přibližně 7,5% podílem na celkové konvenční instalované kapacitě. „Jsme rádi, že můžeme vstoupit na dynamický nizozemský energetický trh a získat tyto elektrárny jako pevný základní kámen pro naši dlouhodobou přítomnost v Nizozemsku,“ uvedl člen představenstva EP Power Europe Peter Černák.

Energetický a průmyslový holding (EPH) se skládá ze dvou klíčových divizí – EP Infrastructure se zaměřením na regulovaná aktiva (plynovody, rozvodné sítě, zásobníky plynu a teplárny) a EP Power Europe zaměřené na výrobu elektřiny. Elektrárny skupiny EPH mají celkový instalovaný výkon 14 000 MW. Skupina působí na devíti evropských trzích – v Německu, na Slovensku, v Itálii, Švýcarsku, Velké Británii, Irsku, České republice, Francii a nově také v Nizozemsku.

dtr