INZERCE

Foto: https://www.facebook.com/charanzova/

Český návrh prošel. Zlevní se volání i na další čísla z Evropské unie

Česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO) se zasadila o zrušení poplatků za volání do dalších zemí Evropské unie. Cena za minutu hovoru podle jejího návrhu nepřesáhne 6 Kč za minutu a sms by neměla stát víc než šest centů (1,54 Kč) plus DPH.

Europoslanci již odsouhlasili zrušení roamingových poplatků v rámci EU v roce 2017. Od června minulého roku je tak možné volat na česká čísla ze zahraničí za stejnou cenu jako doma. Za hovory na další evropská čísla si však Češi připláceli i nadále. S tím však bude brzy konec. V rámci schůze zástupců Evropského parlamentu a zemí Evropské unie to pomohla prosadit česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

„Hovory po všech zemích EU by od května příštího roku neměly stát víc než 6 korun za minutu. Po zrušení roamingu to vnímám jako další logický krok, jsem ráda, že se mi nakonec podařilo tento návrh prosadit. Dohoda tzv. trialogu zastropovala minutu volání na zahraniční sítě na 0,19€ za minutu, plus DPH. Tedy několik korun navíc oproti běžnému tarifu. Dnes se cena za toto volání pohybuje i v řádech desítek korun za minutu. Cena sms pro běžné spotřebitele by neměla přesáhnout 6 centů, plus DPH,“ říká Dita Charanzová a dodává: „Cesta k dnešní dohodě nebyla snadná, trvala mi více než rok. Považuji ji ale za velké vítězství pro občany EU a jsem ráda, že je pod ní podepsána Česká republika. Z mého pohledu se jedná o první krok k tomu, abychom domácí a mezinárodní hovory v rámci EU brzy využívali za naprosto stejných cenových podmínek.“

Schůze zástupců Evropského parlamentu a zemí Evropské unie proběhla v rámci přípravy nového kodexu pro elektronickou komunikaci. Ten má být krokem k přípravě pravidel, která mají Unii připravit na dobu sítí příští generace s vysokou rychlostí a širokým pokrytím.

Místopředseda Evropské komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip výsledek vyjednávání ocenil. „Zvýší to propojení Evropy i její konkurenceschopnost. Pokládáme základy rozvoje sítí páté generace (5G) v EU,“ poznamenal. Příslušné spektrum by mělo být k dispozici na konci roku 2020.

V rámci jednání bylo rovněž domluveno zavedení systému mobilního varování, a to na celém území EU. I tento návrh do dané legislativy vložila Dita Charanzová. V případě přírodní či živelné pohromy nebo teroristického útoku obdrží všechny mobilní telefony v postižené oblasti upozornění na obrazovku.

„Nedávné případy teroristických útoků například v Belgii ukázaly, že včasná informace může pomoci zachránit lidské životy. Klíčová je v takové situaci rychlost a přesnost informace, kterou občané obdrží,“ vysvětluje dále Dita Charanzová.

Výsledek

Nová pravidla mají zajistit dostupnost spolehlivého a rychlého internetu, lepší ochranu spotřebitelů včetně možnosti kompenzace při potížích u přechodu mezi operátory, levnější volání na evropská telefonní čísla, a také zavádějí evropský systém mobilního varování. Nyní je čeká ještě schválení Evropským parlamentem a Radou EU, která je tvořena ministry všech členských států EU. Pak budou mít státy dva roky na to, aby pravidla převedly do svého vlastního právního systému. Pokud vše proběhne bez větších problémů, dočkáme se levnějšího volání od května příštího roku.

Filip Hanka

 

Přečtěte sí více zde:

Europoslankyně Charanzová chce zrušit příplatky za volání do zahraničí

Radní Brna-střed chtějí levnější volání pro občany

Analýza: Může volání přes Wi-Fi porazit mobilní sítě?