Neděle, 19. září, 2021

Český dividendový bankomat se zadrhl. Loni odteklo do zahraničí 190 miliard korun, předloni 330

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vysoký a dlouhodobě rostoucí odliv dividend do zahraničí v loňském roce polevil. Zatímco v roce 2019 odteklo z českých podniků za hranice země rekordních 330,6 miliardy korun, loni se cifra podle zatím předběžných údajů České národní banky zastavila na 190,3 miliardy korun. Způsobila to koronavirová krize, která si v řadě podniků vynutila omezení či zastavení výplaty zisku vlastníkům, ale také loňské rozhodnutí ČNB, blokující stahování zisku z bank.

České podniky se staly „dojnou krávou“ pro zahraniční vlastníky i místní miliardáře, kteří stahují zisky do holdingů v daňových rájích. Na vysokých hodnotách od 250 miliard výše se odliv zisků z Česka držel od roku 2014. Až loni nastal zlom v dlouhodobě rostoucím trendu. Postupně roste také vyplácení dividend ze zahraničních společností na účet českých investorů. V roce 2014 se jednalo o necelých 7 miliard korun, v roce 2019 to bylo rekordních 48 miliard. Loňský rok poznamenaný koronavirem přinesl snížení dividendových příjmů ze zahraničí na 28 miliard korun.

Podle aktuální statistiky ČNB vyplácejí vysoké částky svým zahraničním vlastníkům hlavně podniky z oboru finančních služeb, které navzdory výše zmíněnému zákazu poslaly do zahraničí 38,8 miliardy korun. Za ním následuje automobilový průmysl s 37,7 miliardy korun a také dva obory, kterým koronavirová krize příliš neuškodila – velkoobchod s maloobchodem a sektor IT plus telekomunikace.

Vyplacené dividendy a reinvestovaný zisk v roce 2020

Vyplacené dividendy a reinvestovaný zisk v roce 2020 (údaje v mil.Kč). Zdroj: ČNB, statistika platební bilance

Z detailních statistik České národní banky lze vyčíst i to, kam peníze odtékají. Nápadně vysoké částky končí v zemích, jež mají pověst daňových rájů. Jmenovitě v Lucembursku (67,2 miliardy korun) a Nizozemsku (41,6 miliardy). Vyšší sumy peněz loni odtekly také do Německa (28,9 miliardy) a Rakouska (14 miliard korun). Naopak vyplácení dividend do mimoevropských zemí bylo loni minimální.

Nebylo by fér považovat zahraniční investory za hamouny, kteří pouze vysávají zisky vytvořené v Česku. Na vysokých hodnotách se dlouhodobě drží také reinvestovaný zisk. Například v loňském roce ponechali zahraniční vlastníci v českých podnicích zisk v objemu 125,8 miliardy korun. Specifickou kapitolu tvoří čínští investoři; jimi ovládané české podniky loni v součtu prodělaly 2,4 miliardy korun, tudíž nebylo co vyplácet ani reinvestovat.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter