Záměr vybudovat přímé propojení české a rakouské plynovodní sítě končí fiaskem. Během aukce přírůstkové kapacity, která se uskutečnila v minulém týdnu, neprojevil zájem o pravidelné využívání plynovodu ani jeden zájemce. Plynovod se tedy v dohledné době stavět nebude.
Aukci přírůstkové kapacity v souladu s pravidly Evropské unie uspořádali operátoři přepravních soustav – rakouský Gas Connect Austria a český NET4GAS. Propojení dlouhé 61 kilometrů mělo vzniknout mezi Břeclaví a Reintalem, umožnilo by tak spojení hlavního tranzitního plynovodu v Česku s rakouským obchodním a skladovacím centrem v Baumgartenu.
„Žádný účastník trhu si nezarezervoval žádnou přírůstkovou kapacitu ani v jedné z nabídkových úrovní ve výše uvedené roční aukci kapacit, a proto skončil ekonomický test se záporným výsledkem na obou stranách česko-rakouské hranice. Jestliže úroveň nabídky nevyústí v kladný výsledek ekonomického testu, příslušný proces přírůstkové kapacity je ukončen,“ uvádí se ve strohém oznámení na webu společnosti NET4GAS.
Podle informací Ekonomického deníku se nyní pozornost plynařů soustředí na co možná nejrychlejší stavbu chybějícího velkokapacitního propojení do Polska. Přes polské území totiž lze – na rozdíl od Rakouska – dovážet plyn z jiných zemí než z Ruska. Jednat se může o norský plyn nebo zkapalněný plyn dovezený do plánovaného LNG terminálu v Gdaňsku. Ten by mohl zčásti sloužit i k pokrytí spotřeby České republiky.
Příběh plný sabotérů a nezájmu
Končí tím poměrně zamotaný a místy dramatický příběh o česko-rakouském plynovodu, který stojí za to si aspoň stručně připomenout. Hovořilo se o něm od roku 2010, aby nakonec skončilo jen u slov.
Situace se zdramatizovala na počátku roku 2018, kdy tehdejší Rada Energetického regulačního úřadu (třemi z pěti hlasů radních) odhlasovala vyřazení česko-rakouského plynovodu z Desetiletého investičního plánu společnosti NET4GAS. Kontroverzní rozhodnutí Rada ERÚ přijala na základě silného tlaku ze strany slovenské vlády a energetické skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského.
Důvod byl zřejmý: šlo tu o velký balík peněz. Slovenský eustream a jeho akcionáři – EPH a slovenská vláda – by totiž přišli o část příjmů za mezinárodní přepravu zemního plynu. V případě stavby plynovodu by totiž ruský plyn z Nord Streamu směřující do Rakouska a Itálie mohl proudit z Česka rovnou do Rakouska. Využití krátkého úseku plynovodu na západě Slovenska už by nebylo nutné.
Po výměně kontroverzních členů Rady ERÚ (stačí připomenout jména Vladimír Vlk a Vladimír Outrata) změnil energetický regulátor názor. Loni v říjnu schválil podmínky stavby česko-rakouského plynovodního propojení, a to v jeho skromnější variantě. Podle loňských informací měl být hotový plynovod v provozu od konce roku 2028.
Slovenský eustream však stále nebyl spokojen a loni v prosinci se znovu pokusil realizaci česko-rakouského plynovodu zablokovat s použitím zavádějících informací. Minimálně v jedné věci – v „nedostatku skutečného tržního zájmu o česko-rakouské propojení“ – se však zástupci eustreamu trefili. Na absenci tržního zájmu obchodníků s plynem nyní uskutečně projekt ztroskotal.
David Tramba