Čtvrtek, 24. června, 2021

Česká společnost Eurowag, nabízející služby pro dopravce, se chystá na burzu v Londýně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Česká technologická společnost Eurowag se chystá vstoupit na akciovou burzu v Londýně. Agentuře Reuters to řekly zdroje seznámené s plány podniku. Primární veřejnou nabídku připravuje investiční společnost TA Associates, která má ve firmě zhruba třetinový podíl. Transakce by mohla Eurowag ocenit na více než dvě miliardy dolarů (přes 41 miliard Kč).

Globálními koordinátory, kteří mají vstup české firmy na londýnskou burzu zajistit, jsou investiční banky Citi, Jefferies a Morgan Stanley. Samotný vstup Eurowagu na burzu by podle zdrojů mohl přijít už v září a cílem bude umístit akcie v klíčových indexech londýnské burzy.

Pokud všechno půjde hladce, transakce po brexitu umocní status Londýna jako mezinárodního finančního centra pro evropské firmy, které chtějí své akcie umístit na burze. Jiné východoevropské firmy usilující o vstup na mezinárodní finanční trhy si letos, například jako polská společnost InPost, místo Londýna vybraly akciovou burzu v Amsterdamu.

Firmu Eurowag založil v roce 1995 pod názvem W.A.G. podnikatel Martin Vohánka. Ten je v aktuálním žebříčku časopisu Forbes 31. nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem kolem 7,5 miliardy korun. Služby Eurowagu, které zahrnují tankovací karty, mýtné, vracení daní, správu vozového parku či finanční služby, využívá přes 350 tisíc vozidel zhruba ve 30 zemích Evropy, Asie a Blízkého východu.

Eurowag loni hospodařil se ziskem před úroky, daní a odpisy (EBITDA) zhruba 57 milionů eur (1,45 miliardy Kč), což byl proti předchozímu roku nárůst o 22 procent. Čisté tržby dosáhly 125,5 milionu eur (3,2 miliardy Kč). Vohánka má ve firmě podíl 59,1 procenta, společnost TA Associates drží 32,67 procenta.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter