Kde se zadrhly slibované miliardy korun na ekologizaci české energetiky? Přidělování dotací z Modernizačního fondu totiž vázne, čeká se na schválení státního rozpočtu. Schvalování velkých investičních projektů navíc závisí na posouzení Evropskou komisí a Evropskou investiční bankou.
Stále tak platí skóre z loňského listopadu. Schválených je 26 projektů s požadovanou dotací 1,6 miliardy korun. Jedná se o šest projektů v oblasti dekarbonizace a ekologizace tepláren a dvacet fotovoltaických elektráren o výkonu do jedné megawatty.
Podle vyjádření Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) jsou ke schválení připraveny další projekty na modernizaci teplárenství a podporu fotovoltaických elektráren v objemu přes tři miliardy korun. „Jejich schválení je podmíněno schválením rozpočtu SFŽP ČR v návaznosti na schválení státního rozpočtu. Ke schválení projektů tak dojde na přelomu února a března,“ uvedla mluvčí SFŽP Lucie Früblingová.
Zatímco schvalování běžných projektů vázne kvůli rozpočtovému provizoriu, velké neboli nadlimitní projekty potřebují ještě něco navíc. Tady již SFŽP odsouhlasil projekty v oblasti teplárenství, fotovoltaiky a těžkého průmyslu s požadovanou dotací přes 20 miliard korun, nyní se čeká na výsledek posuzování ze strany Evropské komise a Evropské investiční banky (EIB).
Šest tepláren a dvacet fotovoltaik
Jak Ekonomický deník upozornil loni v listopadu, dotační podporu z Modernizačního fondu získalo prvních šest projektů na ekologizaci tepláren. Třikrát uspěla Veolia Energie, dvakrát C-Energy Planá a jednou ČEZ. Ve všech případech investor ukončí spalování uhlí a nahradí ho biomasou nebo zemním plynem. Dotační podpora v součtu za šest podpořených projektů dosáhne 1,4 miliardy korun.
Vedle toho získalo během října a listopadu investiční dotaci také dvacet zájemců o stavbu fotovoltaické elektrárny. Zatím se jedná se o středně velké projekty v řádu stovek kilowattů. Mezi úspěšně žadatele patří zemědělské, výrobní a těžební podniky, ale podporu už získaly také první projekty energetických společností. První solární elektrárny s investiční dotací, ale bez dříve běžné provozní podpory, postaví E.ON Energie a Pražská energetika.
Ještě v prosinci pochválila Evropská komise Českou republiku za včasný start čerpání peněz na modernizaci energetiky. Podle EK a EIB loni Česko do svého Modernizačního fondu získalo 320 milionů eur (8 miliard korun), tedy skoro stejně jako třiapůlkrát lidnatější Polsko. Další příjemci z řad nových členských zemí dopadli výrazně hůře, jak dokládá níže uvedený přehled.
Česko může na dotace z Modernizačního fondu využít výnos z prodeje 227 milionů emisních povolenek. Ještě před rokem to vypadalo, že se výnos bude během deseti let pohybovat okolo 150 miliard korun. Vzhledem k růstu ceny emisní povolenky již tato suma peněz vychází na více než trojnásobek – zhruba 510 miliard korun.
David Tramba