INZERCE

Fotovoltaická elektrárna (ilustrační foto). Zdroj: Pixabay

Stát podpoří další fotovoltaiky z Modernizačního fondu. Uspěl E.ON i Pražská energetika

Vznik dvaceti nových fotovoltaických elektráren podpoří dotacemi stát z Modernizačního fondu. K prvním dvanácti solárním elektrárnám schváleným v říjnu nyní přibylo dalších osm. Početně dál mezi úspěšnými žadateli převažují zemědělské podniky, ale podle zjištění Ekonomického deníku se objevují první příjemci z řad velkých energetických skupin.

Jmenovitě společnost E.ON Energie obdrží dotaci 6,9 milionu korun na stavbu fotovoltaiky v areálu teplárny Mydlovary na Českobudějovicku. PREměření, což je dceřiná firma Pražské energetiky s aktivitami v oblasti zelené energetiky, získá stejnou částku na stavbu elektrárny Pozorka II. Ta by měla vzniknout vedle FVE Pozorka u Kladrub na Tachovsku, kterou firma PREměření koupila v roce 2013.

Zatím stále platí, že nejvyšší částku (přes 10 milionů korun) obdrží společnost Gemec-Union, která se zabývá kovovýrobou, zpracováním odpadů, sanací a rekultivací území. Fotovoltaiku umístí ve svém areálu v Jívce na Trutnovsku. Stejná firma získá z Modernizačního fondu ještě 6,9 milionu korun na solární elektrárnu v Žacléři. Další peníze zamíří hlavně do zemědělských podniků. Kompletní seznam je zveřejněn na webu Státního fondu životního prostředí.

Zajímavostí může být, že investoři preferují fotovoltaické elektrárny s výkonem těsně pod 1000 kilowattů. Jedná se o projekty v hodnotě zhruba 20 milionů korun, výše dotace se zpravidla pohybuje kolem 7 milionů. Podpořených 20 projektů v součtu obnáší nový instalovaný výkon okolo 16 megawattů.

Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Podle původních odhadů měla Česká republika do programu získat v tomto desetiletí okolo 150 miliard korun, vzhledem k letošnímu růstu cen povolenek to může nakonec být dvojnásobek.

Stát prostřednictvím Státního fondu životního prostředí (SFŽP) začal nabízet investiční dotace na stavbu solární elektrárny na konci května. V první vlně nabízí celkem 3,5 miliardy korun na velké fotovoltaické parky nad jeden megawatt výkonu a k tomu jedna miliardu korun na ty menší do zmíněného limitu. Podle staršího odhadu SFŽP by podporu z prvního balíku mohlo čerpat okolo 230 menších a 40 větších fotovoltaik.

David Tramba