INZERCE

Cameron: Nové podmínky členství Británie v EU očekávám příští měsíc

Britský ministerský předseda David Cameron je přesvědčen, že již příští měsíc se podaří dojednat nové podmínky členství Velké Británie v EU.

Předseda britské vlády David Cameron podle agentury Bloomberg řekl, že očekává dosažení dohody na nových podmínkách setrvání Velké Británie v Evropské unii. „Pevně věřím, že dohody bude dosaženo v únoru, a pokud ano, pak již nic nebrání vypsání referenda,“ sdělil Cameron.

Cameron již před posledními volbami slíbil vypsat referendum o setrvání Británie v EU nejpozději do konce roku 2017. Nyní se ukazuje, že by se mohlo konat ještě letos. Pokud bude dohody skutečně v nejbližších týdnech dosaženo, pak by se referendum mohlo konat již letos v létě nebo v září.

Britská vláda po Evropské unii požaduje zejména výrazné omezení byrokracie a obchodních překážek. Dále pak, aby Evropská unie uplatňovala různá pravidla pro země uvnitř a vně eurozóny a omezila benefity pro imigranty.

„Pro Británii to může být obrovská odměna,“ řekl Cameron. „Pokud změníme věci, které nás motivují z Evropské unie vystoupit, pak můžeme získat to nejlepší z obou světů. Británie za to bude bohatě odměněna, pokud to uděláme správně,“ dodal.

Cameron je prý také připraven počkat na správný okamžik. „Pro mě osobně je daleko důležitější obsah dohody, než to, kdy jí bude dosaženo. Pokud nebude přijatelná dohoda na stole v únoru, pak budu v jednáních pokračovat,“ ujistil Cameron. „Nejlepší řešení pro Británii je zůstat v reformované Unii,“ dodal Cameron s tím, že je pro něho důležité, aby se plebiscitu zúčastnilo co nejvíce voličů, ať už budou hlasovat pro jakoukoli variantu.

Banky Brexitem získají, říká kampaň

Skupina Leave.EU však s postojem britského premiéra nesouhlasí. Podle ní by odchod Spojeného království z Evropské unie jedině prospěl. Rozhodně prý nehrozí, že by z Londýna začal s odchodem Británie z EU masivně odplouvat kapitál.

„Spojené království je světovým lídrem v oblasti finančních služeb, což nezávisí na tom, zda je nebo není členem Evropské unie,“ řekl Aaron Banks, jeden ze zakladatelů skupiny. „Vně Evropské unie budeme moci lépe odolávat výzvám, které přicházejí z center jako Hong Kong nebo Singapur,“ dodal.

Finanční služby tvoří zhruba 10 % britského HDP a v Londýně se odehrává až 74 % ze všech evropských devizových obchodů. Británie má čtvrtý největší bankovní sektor a třetí největší pojišťovací sektor na světě. Zároveň obhospodařuje druhý největší objem prostředků, které jsou ve fondech, tvrdí skupina Leave.EU.

Změnit by se měla hlavně Británie

Podle Marca Championa, přispěvatele do názorové části portálu agentury Bloomberg by se měla hlavně změnit Velká Británie a nikoli Evropská unie. Naráží přitom především na Cameronův požadavek, aby platila různá pravidla pro členské země v závislosti na tom, zda jsou nebo nejsou členy eurozóny, v souvislosti s tím, že by imigranti neměli mít přístup k sociálním benefitům.

Champion tvrdí, že požadavek na dvourychlostní Evropu některé členské země nepodpoří. Pokud jde o sociální systém, zde Champion poukazuje na to, že britské problémy v tomto ohledu nezpůsobuje Evropská unie, ale Británie sama.

Zdůrazňuje, že její sociální systém imigranty vyloženě přitahuje. „Je to jediná země v západní části Evropské unie (kam směřuje 98 % migrantů z jiných členských zemí EU), která nevyžaduje, aby lidé přispívali do sociálního systému, nebo pouze jen pracovali, po nějakou minimální dobu, aby mohli žádat o sociální podporu. Ať už v nezaměstnanosti, nebo na bydlení. Británie vyplácí v hotovosti přídavky na děti. Nabízí daňové úlevy málo placeným profesím,“ říká Champion.

Výsledkem pak je, že až 82 % z celkového disponibilního příjmu u nízkopříjmových lidí tvoří příspěvky z veřejných rozpočtů, což je jedna z nejvyšších úrovní v celé EU. To činí Velkou Británii jedno z nejlepších míst k životu pro ty, kteří jsou chudí a pracují.

-usi-