I tento týden jsme pro naše čtenáře připravili přehled návrhů zákonů, novel či jiných materiálů, kterými se budou v nejbližší době zabývat členové dolní komory Parlamentu. O čem se tedy bude v následujících týdnech jednat? Poslanci nejsou na konci roku už tolik aktivní a stejně jako ostatní se zřejmě více věnují přípravě na oslavu vánočních svátků, ale i přesto do sněmovny míří několik důležitých návrhů mezi které patří zavedení bezplatných obědů pro všechny děti v základních a mateřských školách, novela trestního zákoníku, která ruší promlčecí lhůtu u zločinů spáchaných během privatizace nebo dohoda o strategickém partnerství mezi EU a Japonskem.

[mn_protected]

Novela zákona o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi

Na začátku minulého týdne byl Poslanecké sněmovně předložen poslanecký návrh novely zákona o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi, který předkládá poslanec za ANO Jan Schiller. Novela přináší změny nových stavebních záměrů pro oblasti, kde jsou objekty, kde se skladují nebezpečné chemické látky. Vlastníci takových objektů se se budou moci stát účastníky řízení týkajících se umístění a realizace nových stavebních záměrů. Zákon nově vymezuje také, co je přesně myšleno okolím těchto objektů a explicitně dává místně příslušným krajským úřadům pravomoc vydávat závazná stanoviska.

Projde to? Vzhledem k tomu, že se jedná o návrh poslance ANO Jana Schillera a de facto se jedná pouze o přesnější výklad evropské směrnice 2012/18/EU, tak se dá předpokládat, že tento návrh projde.

Novela jednacího řádu PS

Návrh předsedy poslanecké sněmovny Radka Vondráčka se týká změn v jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Novela měla podle důvodové zprávy vzejít ze společné diskuze Pracovní skupiny pro jednací řád PSP ČR. Přináší především pár technických změn, ale i pár podstatných. Jednací řád prodlužuje dobu projednávání zákonů ve třetím čtením, které se doposud projednávaly vždy ve středu maximálně do 14 hodin nově se budou moci projednávat až do 19. hodiny. Další změnou je, že běžné sněmovní komise budou muset nově být paritní a nově také bude moci Poslanecká sněmovna vyslovit souhlas s ratifikací mezinárodní smlouvy již v prvním čtení.

Projde to? Jelikož se jedná o výsledek Pracovní skupiny pro jednací řád PSP ČR, ve které jsou zástupci všech klubů, dá se předpokládat, že změny jednacího řádu, které jsou spíše technické, projdou hladce.

Novela trestního zákoníku

Do sněmovny v tomto týdnu také zamířila novela trestního zákoníku komunistických poslanců. Návrh poslanců počítá se zrušením promlčecí doby trestných činů při vypracování nebo schválení privatizačních projektů a to bez ohledu na případnou trestní sazbu stanovenou za jeho spáchání. „Vzhledem k tomu, že uplynulý čas ukázal, že mnohé trestné činy spáchané při realizaci zákona o tzv. velké privatizaci nebyly potrestány pro uplynutí promlčecí doby, přestože potrestány být mohly, je nutné tento stav do budoucna změnit,“ uvádí v důvodové zprávě předkladatelé této novely. Pokud zákon projde dostanou se zločiny spáchané během privatizace na úroveň zločinů spáchaných komunisty za minulého režimu nebo teroristických činů. Podrobně se tomuto návrhu věnoval článek kolegů sesterského portálu Česká justice s názvem Poslanci KSČM znovu navrhli nepromlčitelnost činů při privatizaci

Projde to? Zákon zároveň dorazil na vládu, která by měla k zákonu přijmout stanovisko a podle něj bude možné určit zda zákon projde. Vzhledem k uplynulé době od divokých privatizací z počátku devadesátých let, se dá očekávat, že dopady takového zákona budou minimální, jelikož po tolika letech bude velmi těžké něco vyšetřit. Dá se spíš očekávat, že takováto úprava, která nevzešla ze strany vlády nemá příliš velkou šanci na schválení.

Dohoda o strategickém partnerství mezi EU a Japonskem

Poslanci se budou muset zabývat ratifikací mezinárodní dohody mezi EU a Japonskem, která posiluje politickou a odvětvovou spolupráci v otázkách společných zájmů. „Dohoda by měla posloužit jako platforma pro užší spolupráci a dialog v široké škále dvoustranných, regionálních a vícestranných otázek. Posiluje politickou, hospodářskou a odvětvovou spolupráci v širokém spektru oblastí politik, jako je změna klimatu, výzkum a inovace, námořní záležitosti, vzdělávání, kultura, migrace, boj proti terorismu a boj proti organizované trestné činnosti a kyberkriminalitě. Stanovuje závazek stran chránit mezinárodní mír a bezpečnost zamezením šíření zbraní hromadného ničení a přijetím opatření pro boj proti nezákonnému obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi,“ shrnuje se v důvodové zprávě okruh záležitostí, kterými se smlouva zabývá. Dohoda zároveň ustanovuje smíšený výbor, který bude jednotlivé záležitosti koordinovat.

Projde to? Vzhledem k tomu, že se jedná o mezinárodní smlouvu na evropské úrovni dá se očekávat, že bude bez větších komplikací ratifikována. „Postoj České republiky ke sjednání Dohody byl od začátku kladný, cíle Dohody se shodují s našimi prioritami. Japonsko je naším přirozeným spojencem a obchodním partnerem a důležitým politickým a obchodním partnerem v oblasti východní Asie,“ uvádí se důvodové zprávě.

Pátek 7. prosince 2018

Novela školského zákona

Novela školského zákona, kterou předkládají poslanci za ČSSD zavádí bezplatné stravování ve školách a školkách ve věku 3 až 15 let. Doposud měli možnost žádat o bezplatné stravování v rámci projektu Obědy do škol pouze rodiče dětí, kteří pobírali dávky v hmotné nouzi, ale zákon tuto podmínku ruší a bezplatná strava by měla být pro všechny děti. „Bezúplatné školní stravování zaručí nejen pravidelné, vyvážené, pestré a teplé jídlo všem dětem bez rozdílu, ale stejně důležitá je edukace dětí a žáků, jejich zapojení do systému školního stravování a předání skrze školní stravování dětem dalších dovedností a znalostí,“ uvádí poslanci důvody pro předložení novely. Pokud bude zákon schválen vejde v platnost od 1. 9. 2020 a poslanci počítají, že ve školním roce 2020/2021 bude toto opatření stát 5,1 miliardy korun.

Projde to? Vzhledem k tomu, že se zákonu chytil premiér Andrej Babiš, který se na sociálních sítích vydává za autora tohoto nápadu, hrozí spíše diskuze o autorství a připsáni si zásluh. Očekáváme tedy, že zákon hladce projde.

[/mn_protected]

Michal Ožuch