Ani v druhém lednovém týdnu roku 2019 se nezastavila kola legislativního procesu. Do Sněmovny doputovala novela zákona o pohonných hmotách, která mimo jiné zavádí změny v definicích některých výjimek. Mnohých prodejců se také dotkne změna v zákoně o ochraně spotřebitele, přinášející řadu nových restrikcí proti diskriminaci spotřebitelů na území EU. Zejména pro Brity žijící na našem území bude důležitý nový zákon, který předkládá ministerstvo vnitra, zabývající se zachování práv pro britské občany i v případě tvrdého brexitu.
[mn_protected]
Novela zákona o pohonných hmotách
Vláda předkládá novelu zákona o pohonných hmotách, která má podle důvodové zprávy řešit především některé problémy, na které ukázala dosavadní praxe. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které za vládu zákon předkládá nově rozšiřuje a podrobněji specifikuje dosavadní výjimky z definice distributora pohonných hmot, a také přináší změny v oblasti výdeje pohonných hmot mimo veřejně přístupné čerpací stanice. „Zejména zemědělské, lesnické či stavební podniky a organizace z těchto výdejen zásobují mimo vlastní vozidla nárazově i vozidla dceřiných či jinak organizačně propojených společností. Proto je nově jako součástí výdeje vnímán i prodej pohonných hmot výhradně za cenu nákupu,“ říká o změně definice výdejních jednotek MPO.
Projde to?
Zákon byl úspěšně schválen již na vládě a dá se očekávat, že bude schválen i v poslanecké sněmovně. Změny se dotknou hlavně zemědělců a některých dalších subjektů, které poskytují v rámci své činnosti pohonné hmoty (třeba půjčovny aut).
Novela daňového řádu
Poslanci v čele s Tomášem Martínkem (Piráti) navrhují změny v daňovém řádu. Podle Pirátů má ČR jednu z nejkratších lhůt pro podání daňového přiznání ze zemí EU. „Mnoho poplatníků daně má proto problém v tomto krátkém intervalu zkompletovat všechny potřebné doklady, které potřebuje pro vyplnění svého daňového přiznání,“ uvádějí ve svém návrhu předkládající poslanci. Pokud pirátský zákon projde, bude možné si prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání v případě, že to bude podáno v elektronické podobě. Ke zvýhodnění elektronického podání se již dříve rozhodlo třeba Rakousko, Velká Británie nebo Francie.
Projde to?
Zákonem se prozatím vláda nezabývala a bude záležet především na jejím stanovisku. Dá se očekávat, že nejdůležitější bude pohled ministerstva financí, pod jehož gesci zákon spadá. Pod zákonem jsou podepsáni pouze členové Pirátů.
Novela zákona o podpoře regionálního rozvoje
V předloženém návrhu vláda ve svém návrhu pouze v § 18 odst. 8 nahrazuje v druhé větě slovo „předseda“ za „člen“. Důvodem změny je podle vlády větší flexibilita v tom, kdo bude v otázkách Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy jednat za vládu.
Projde to?
Jedná se pouze o technickou změnu a nedají se předpokládat problémy.
Novela zákona o ochraně spotřebitele
V rámci nařízení EU z konce února minulého roku, které se zabývá zákazem neoprávněného zeměpisného blokování a dalších forem diskriminace založených na státní příslušnosti, předkládá vláda poslancům novelu, která přináší změny v zákoně o ochraně spotřebitele. Jednotliví prodejci nyní nebudou moci mít na internetu více verzí svých e-shopů pro jednotlivé země v rámci EU.
V novele se tedy promítnou tyto zákazy:
- blokování přístupu na webové rozhraní poskytovatele,
- automatické přesměrování zákazníků z verze určené pro jednu zemi na jinou verzi webového rozhraní,
- odmítnutí prodeje zboží či uplatňování odlišných podmínek v situaci, kdy dotčené zboží není doručováno do členského státu zákazníka,
- odmítnutí poskytnutí služby či uplatňování odlišných podmínek u služeb s elektronickým obsahem, a
- odmítnutí poskytnutí služby či uplatňování odlišných podmínek, je-li služba poskytována v provozovně obchodníka či v místě, kde obchodník působí.
Projde to?
Zákon přináší dost podstatné změny zejména pro e-shopy a poslanci se budou zákonem v prvním čtení zabývat na své 26. schůzi. Dá se očekávat, že kolem zákona nějaká diskuze vznikne, ale vzhledem k tomu, že se jedná především o převedení nařízení EU do českého právního řádu, dá se očekávat, že změny v tomto duchu budou nakonec přijaty.
Vládní návrh zákona o úpravě některých vztahů v souvislosti s vystoupením Velké Británie z EU
V případě tvrdého brexitu, budou moci být britští občané na území ČR „v klidu“ až do konce roku 2020. Vládní návrh zákona, který předkládá ministr vnitra Jan Hamáček dočasně upravuje vztahy pro Brity v ČR. „Právní úprava je v zásadě dočasná a tato speciální opatření budou trvat pouze
do provedení nezbytných dlouhodobých úprav. Po konci platnosti zákona končí jakékoliv speciální zacházení a občané Spojeného království se budou řídit obecně platnými předpisy pro státní příslušníky třetích zemí,“ uvádí se v předloženém návrhu, který má Britům zachovat stejná práva jako dosud do doby než se vyřeší vztahy na bilaterální úrovni.
Projde to?
Dá se očekávat, že tento zákon bude přijat, protože se jedná o úpravu, která pouze zajistí čas britským občanům v případě tvrdého brexitu.
[/mn_protected]
Mohlo by vás zajímat
Michal Ožuch