INZERCE

V Manchesteru a okolí čeká na městský byt kolem 84 tisíc lidí. Města poptávku nestačí uspokojovat.

Britská vláda bojuje s nedostatkem bytů. Zatím jen ústně

Radnice britských měst mají na Theresu Mayovou pifku. Z dvou miliard liber, které jim v říjnu slíbila na sociální byty, zatím nedorazila ani penny. Zástupci britského kabinetu se také sešli s developery na konferenci v Cannes.

Je to již více než pět měsíců, co Theresa Mayová slíbila starostům britských měst, že jim pošle dvě miliardy liber na výstavbu sociálního bydlení. Zatím k tomu radnicím chybí jedna drobnost: peníze. Mayová přitom o nutnosti stavět sociální byty poprvé hovořila na sjezdu Konzervativní strany v říjnu loňského roku a od té doby svůj příslib několikrát zopakovala.

Sliby Mayové zatím jen chyby

Jenže Paul Dennett, starosta Salfordu zvolený za labouristy, si stěžuje, že radnice stále o peníze nemohou žádat. „Jsme z toho už trochu frustrovaní. Stále nám je opakováno, že pravidla pro žádání o peníze na stavbu sociálních bytů nebyla dosud publikována a ani se neví, kdy se tak stane,“ řekl listu Financial Times rozzlobený starosta.

Jen v samotné Anglii je v pořadníku na sociální byt, kde se nájemné pohybuje alespoň o třicet procent pod tržní cenou, zapsáno kolem 1,2 milionu domácností. Za loňský rok však bylo postaveno jen necelých 5400 těchto bytů.

Zoufalství vedení měst už došlo tak daleko, že se do výstavby sociálního bydlení chtějí pustit vlastními silami. Investici by radnice splácely z inkasovaného nájemného nebo rostoucí hodnoty bytů v čase a jejich následného prodeje. Nicméně vláda se zatím staví proti tomu, aby se do něčeho takového města pouštěla. Ta si navíc ani na tyto investice nemohou půjčovat.

Namísto toho pravidla po developerech vyžadují, aby vedle výstavby tradičních bytových projektů plnili fond sociálních bytů, které by musely být pronajímány za cenu nejméně o pětinu nižší, než odpovídá tržnímu nájemnému. Podle starosty Dennetta se díky těmto regulím stalo bydlení v Salfordu téměř nedostupné.

Devět miliard liber na výstavbu bytů

Tržní nájemné tam jen v loňském roce vzrostlo o 15 procent, přičemž průměrný příjem domácnosti se za stejné období zvýšil o pouhé jedno procento. V širším okolí Manchesteru se prý nachází už kolem 84 tisíc lidí, kteří čekají na seznamu uchazečů o bydlení, které jim zajistí radnice. „Bytové požadavky nám začínají přerůstat přes hlavu. Vláda pouze dělá humbuk, ale my potřebujeme činy,“ dodal Dennett.

Martin Tett, mluvčí Asociace lokálních vlád, uvedl, že příslib kabinetu pro financování sociálního bydlení je významný prvek nejen pro vládu samotnou, ale i pro municipality. Westminster ale prý musí nejprve uvolnit poměrně přísná pravidla pro to, jak radnice mohou vynakládat peníze na výstavbu bydlení. „Je důležité, aby vedení měst měla maximální flexibilitu ve využívání dodatečných finančních zdrojů, a mohla tak situaci na trhu bydlení řešit,“ uvedl Tett pro list Financial Times.

Britský ministr pro bydlení, komunity a místní samosprávu Sajid Javid ale všechny uklidňuje s tím, že na (nejen) sociální bydlení kabinet Theresy Mayové nezapomněl. „Od roku 2010 jsme postavili více než 357 tisíc nových dostupných bytů, nicméně jsme si vědomi, že naše země jich potřebuje daleko více. Proto chceme do bydlení investovat devět miliard liber, včetně dvou miliard, které jsou přislíbené radnicím na budování sociálních bytů,“ uvedl ministr Javid.

Usmíření ve Francii

Že britský kabinet nezahálí, dokládá účast jeho zástupců na pravidelné konferenci MIPIM, věnované nemovitostem , která se touto dobou každoročně koná ve francouzském letovisku Cannes. Zatímco dříve se tam sjížděli především developeři, v posledních letech není výjimkou účast také z řad institucí veřejného sektoru. Jeho reprezentanti si od ní totiž slibují, že do svých zemí přilákají investory, kteří rozhýbou stavební trh.

Letos na konferenci zavítala veřejná organizace Homes England, která spadá pod ministerstvo bydlení, komunity a místní samosprávy. Společně s ní do Cannes přijeli zástupci British Property Federation, která zahrnuje kolem čtyř stovek společností zabývající se developmentem či nemovitostmi.

„Jsme tu, abychom vyjádřili jednotu,“ řekla listu Financial Times Melanie Leechová, výkonná ředitelka British Property Federation. „Když už nic jiného, veřejný a soukromý sektor by mohl konečně začít táhnout za jeden provaz,“ dodala. Podle ní potřebuje Velká Británie stavět alespoň 300 tisíc nových bytů ročně, aby byla uspokojena poptávka po bydlení. V minulosti bylo běžnou praxí, že se developeři a vládní instituce vzájemně obviňovali z toho, kdo za neutěšený stav na trhu s bydlením může.

Nicméně na jihu Francie to vypadalo, že minulé spory jsou zapomenuty. Jednání během konference naznačila, že spolupráce mezi bývalými rivaly je poměrně blízko. „Většina regionů v Británii potřebuje investice,“ uvedl Nick Walkley, ředitel Homes England, a přislíbil lokálním autoritám pomoc při přípravě příslušných projektů včetně zajištění potřebných pozemků a financí. Ve Spojeném království se tak co do trhu s bydlením zřejmě blýská na lepší časy.

-zm-