Velká Británie čelí největšímu nedostatku sociálního bydlení od 80. let minulého století. Chybí až miliony bytů. Berlín uvažuje o zpětném odkupu bytů, které dříve privatizoval. Chce je zpřístupnit lidem s běžnými příjmy.

Více než tři miliony nových bytů by během následujících dvaceti let muselo být postaveno ve Velké Británii, aby se vyřešila bytová krize. Uvedla to komise, která zabývá vyšetřováním požáru výškové budovy Grenfell Tower, k němuž došlo v Londýně v roce 2017. Katastrofa si tehdy vyžádala 71 životů. Podle kritiků šlo o jeden z důsledků neřešené bytové krize, která nejen v Británii narůstala v souvislosti s boomem poptávky po bydlení.

Charitativní organizace Shelter, která pomáhá lidem bez střechy nad hlavou, spolu s experty na otázky bydlení sepsala několik doporučení k řešení současného neutěšeného stavu na trhu s bydlením, jež hodlá předložit politickým lídrům. „Dali jsme dohromady návrh plánu pro podporu sociálního bydlení, který by si dokázal s bytovou krizí poradit,“ řekl portálu Thisisplace.org Greg Beales z organizace Shelter.

Právě v tomto plánu se hovoří o výstavbě 3,1 milionu bytů v příštích dvaceti letech. „Výstavba v takovém rozsahu dá naději každému, kdo opravdu vážně bojuje se svou situací kolem bydlení,“ dodal Beales. Doporučení hovoří o 1,27 milionu bytů pro ty, kteří žijí v nejnuznějších podmínkách, včetně přespávajících na ulici. Dalších 1,17 milionu bytů by bylo určeno pro ty, kteří sice bydlí, ale jsou prakticky na hraně udržitelnosti své aktuální situace. Zbývajících 690 tisíc bytů by pak připadlo na seniory.

Ministr i vláda slibují

Ministr pro bytovou výstavbu James Brokenshire prohlásil, že zajištění férového a dostupného bydlení je jeho prioritou. Do roku 2022 má na trhu přibýt zhruba čtvrt milionu bytů této kategorie včetně bytů s regulovaným sociálním nájemným. Navázal tak na dřívější příslib samotné premiérky Theresy Mayová, podle které se bude vláda zasazovat o výstavbu nejméně 300 tisíc bytů do poloviny příští dekády.

Velká Británie totiž podle organizace Shelter čelí největšímu nedostatku sociálních bytů od 80. let minulého století, kdy na Ostrovech vládla Margaret Thatcherová. „Situace je vážná. Nedostupnost bydlení uvězňuje mnoho rodin v situaci, kdy nejsou schopné vést normální plnohodnotný život,“ uvedl Campbell Robb, ředitel Nadace Josepha Rowntreeho, která se snaží bojovat proti té největší chudobě na území Velké Británie. „Miliony rodin se ocitly v koutě. Jejich situace je téměř bezvýchodná,“ dodal.

Bytová krize jde ruku v ruce s krizí bezdomovectví. Podle údajů různých charitativních organizací se ve Spojeném království nachází bez regulérní střechy nad hlavou až osmdesát tisíc rodin a s nimi více než 120 tisíc dětí. Žijí v dočasných ubytovacích zařízeních, bez kterých by se nejspíše ocitly na ulici.

Berlín hodlá byty vykupovat

Rovněž hlavní město Spolkové republiky Německo se potýká s kritickým nedostatkem bytů, což dlouhodobě vede k rapidnímu růstu jejich ceny i nájmů. Současný berlínský starosta Michael Müller (SPD) proto přišel s plánem, od kterého si slibuje efektivní řešení. Berlínská radnice by mohla vykoupit zpět byty, které před několika lety zprivatizovala. „Byl bych rád, aby město mělo majetek původní společnosti GSW (Gemeinnützigen Siedluns- und Wohungsbaugesellschaft) zpět ve vlastnictví,“ řekl Müller listu Berliner Zeitung.

Mohlo by se jednat až o 65 tisíc bytů, které až do roku 2004 patřily právě GSW, jež byla ve vlastnictví berlínské radnice. Poté byly byty zprivatizovány a od roku 2013 jsou částečně v majetku společnosti Deutsche Wohnen. „Bylo by lepší, kdyby opět patřily Berlínu,“ dodal Müller. Zda by město odkoupilo všechny původně vlastněné byty, však není jasné. Cílem ale je nabídnout je lidé s běžnými příjmy za regulovanou výši nájmu. Společnost Deutsche Wohnen projevila zájem se s berlínskou radnicí dohodnout.

Opoziční zastupitelé ale Müllerův plán kritizují. „Všechno jsou to pouhé proklamace proklamačního starosty,“ řekl listu Berliner Zeitung Christian Gräff expert CDU na stavebnictví a bydlení a zároveň opoziční politik berlínského zastupitelstva. Podle Sibylle Meisterové z FDP by bylo efektivnější, kdyby radnice namísto zpětného odkupu bytů peníze využila na výstavbu nových. Meisterová tvrdí, že zatímco výkupem by město získalo 65 tisíc bytů, tak za stejné peníze by dokázalo postavit téměř dvojnásobek nových.

-zm-